لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۵

برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل زندان اوین


عکسی که محمد نوری‌زاد از تجمع مقابل اوین منتشر کرده؛ محمد ملکی در وسط تصویر با عصا مشخص است
عکسی که محمد نوری‌زاد از تجمع مقابل اوین منتشر کرده؛ محمد ملکی در وسط تصویر با عصا مشخص است

محمد نوری‌زاد، فعال مدنی، با تهیه فیلمی گزارش داده که گروهی از کنشگران مدنی و سیاسی در مقابل زندان اوین تجمع کرده و با در دست داشتن پلاکاردهای اعتراضی در حاشیه بزرگراه چمران پیاده‌روی کرده‌اند.

در این تجمع چهره‌هایی مانند محمد ملکی فعال مدنی و سیاسی، نسرین ستوده حقوقدان، مادر سعید زینالی فعال دانشجویی ناپدید شده، و مادر امید علی‌شناس فعال حقوق کودک زندانی، حضور داشتند و شاگردان و حامیان محمدعلی طاهری بنیان‌گذار "عرفان حلقه" نیز پرتعداد بودند.

آقای نوری‌زاد در حاشیه این تجمع به سراغ عفت مرعشی و فاطمه هاشمی، همسر و دختر اکبر هاشمی رفسنجانی رفته و از آنها درباره زندانی شدن مهدی هاشمی، دیگر فرزند رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، پرسیده است.

فاطمه هاشمی در این فیلم عنوان می‌کند که هیچ مدرک محکمه پسندی علیه برادرش وجود نداشته و مدعی است قاضی مقیسه، قاضی پرونده مهدی هاشمی، گفته است اگر این دادگاه علنی برگزار می‌شد "آبروی جمهوری اسلامی می‌رفت".

فیلم تهیه و منتشر شده توسط محمد نوری‌زاد

بنا بر گزارشی که محمد نوری‌زاد در وبسایت شخصی و فیس‌بوک خود منتشر کرده، درگیری مختصری نیز بین تجمع‌کنندگان و چند مامور نیروی انتظامی به وجود آمده و در جریان آن پلاکاردی که در دست محمد ملکی بود، پاره و توسط مامور پلیس ضبط شد.

آقای ملکی در پلاکاردی که به همراه داشت، با اعتراض نسبت به کشته شدن افراد حاضر در اردوگاه لیبرتی، محل اسکان اعضای سازمان مجاهدین خلق در عراق، "کشتار انسان‌های بی‌گناه و بی‌سلاح" را "جنایت علیه بشریت" دانسته بود.

بنا بر این گزارش تعداد حاضران حدود ۱۵۰ نفر بوده است.

این تجمع اعتراضی پیش از این نیز با موضوعات مختلف برگزار شده که محمد نوری‌زاد، محمد ملکی و نسرین ستوده از جمله چهره‌های شناخته شده و ثابت آن هستند.

XS
SM
MD
LG