لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۰

قوه قضاییه از مبادله اسدالله اسدی با زندانی بلژیکی در روزهای آینده خبر داد


تجمع اعتراضی ده‌ها نفر در بروکسل برای آزادی اولیویر فانده‌کاستیله، امدادگر بلژیکی زندانی در ایران. یکشنبه ٢ بهمن ۱۴۰۱
تجمع اعتراضی ده‌ها نفر در بروکسل برای آزادی اولیویر فانده‌کاستیله، امدادگر بلژیکی زندانی در ایران. یکشنبه ٢ بهمن ۱۴۰۱

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری هفتگی خود از نهایی شدن موافقت‌نامه انتقال محکومین به حبس میان ایران و بلژیک خبر داد و گفت: «بر این اساس اسدالله اسدی، با یک زندانی بلژیکی مبادله خواهند شد و به زودی به کشور باز خواهند گشت.»

اسدالله اسدی به اتهام طراحی یک بمب گذاری در سال ۲۰۱۸ در تجمع مربوط به سازمان مجاهدین خلق در پاریس توسط دستگاه قضایی بلژیک به ۲۰ سال حبس محکوم شده است.

جمهوری اسلامی هم یک شهروند بلژیکی را بازداشت کرده و قوه قضاییه جمهوری اسلامی می‌گوید «اولیویر فانده‌کاستیله» تحت پوشش اقدامات بشردوستانه به ایران آمده تا «بین گروه‌های مخالف حکومت پول توزیع کند.»

او متهم به «جاسوسی برای سرویس اطلاعاتی بیگانه، همکاری با دولت آمریکا، قاچاق ارز و پولشویی» است و بر همین اساس دادگاه انقلاب اسلامی تهران این شهروند بلژیکی را به اتهام جاسوسی به ۴۰ سال حبس، ۷۵ ضربه شلاق، مصادره اموال و جریمه نقدی محکوم کرد.

فانده‌کاستیله، امدادگر ۴۱ ساله، از حدود یک سال قبل در ایران بازداشت شده و یک بار نیز اعتصاب غذا کرده است.

وزارت امور خارجه بلژیک در واکنش به صدور احکام فانده‌کاستیله سفیر جمهوری اسلامی در بروکسل را احضار کرده و تاکید کرده بود: «بلژیک به محکوم کردن این بازداشت خودسرانه ادامه می‌دهد و به‌منظور پایان دادن به آن و همچنین بهبود شرایط بازداشت اولیویر فانده‌کاستیله، هر اقدام ممکنی را انجام خواهد داد.»

دولت بلژیک آذر ماه سال ۱۴۰۱ از شهروندان خود در ایران خواست به دلیل خطر «بازداشت‌‌های خودسرانه» خاک ایران را ترک کنند. جمهوری اسلامی بارها شهروندان کشورهای خارجی از جمله بلژیک را بازداشت کرده است.

بلژیک همواره تاکید داشت که اولیویر فانده‌کاستیله بی‌گناه است و عملا در راستای تلاش‌های حکومت ایران برای وادار کردن بلژیک به آزاد کردن یک عامل جمهوری اسلامی محکوم به تروریسم، به نام اسدالله اسدی گروگان گرفته شده است.

XS
SM
MD
LG