لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۲

آخرین آرایش انتخاباتی اصولگرایان: رئیسی اعلام کاندیداتوری کرد؛ جلیلی حذف شد


ابراهیم رئیسی در کنار علی خامنه‌ای
ابراهیم رئیسی در کنار علی خامنه‌ای

بزرگترین و اصلی‌ترین ائتلاف اصولگرایان در ایران، پنج کاندیدای نهایی خود را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد که در راس آنها ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی قرار دارد.

دومین مجمع ملی «جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی» که با نام «جمنا» شناخته می‌شود، روز پنج‌شنبه ۱۷ فروردین برگزار شد و ابراهیم رئیسی، پرویز فتاح، محمدباقر قالیباف، علیرضا زاکانی و حمیدرضا حاجی بابایی به عنوان گزینه‌های کاندیداتوری این طیف در انتخابات پیش رو معرفی شدند.

همچنین جمنا نام سعید جلیلی، کاندیدای دور قبل انتخابات ریاست جمهوری را از میان گزینه‌های خود حذف کرد و دلیل آن نپذیرفتن «مکانیسم جمنا» اعلام شد.

در این جلسه همچنین شهردار مشهد حضور داشت و به طور رسمی اعلام کرد که ابراهیم رئیسی پذیرفته تا در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شود.

پیش از این از آقای رئیسی به عنوان اصلی‌ترین گزینه رهبری جمهوری اسلامی پس از آیت‌الله سید علی خامنه‌ای نام برده می‌شد و احتمال داده می‌شود که کاندیدای نهایی اصولگرایان و رقیب اصلی حسن روحانی در انتخابات اردیبهشت ماه باشد.

ابراهیم رئیسی یکی از اعضای گروه موسوم به «هیات مرگ» است که با حکم آیت‌الله خمینی، درباره اعدام‌های زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ تصمیم گیری کرده بود.

او با حضور در راس یکی از بزرگترین بنگاه‌های اقتصادی ایران، از حمایت صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران نیز برخوردار است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG