لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۷

حسن روحانی: بحران اقتصادی نداریم؛ نگفتم مشکلات را ۱۰۰ روزه حل می‌کنم


حسن روحانی از اظهارنظر صریح درباره حضور خود در انتخابات ریاست جمهوری خودداری کرد اما تاکید کرد که در جریان مبارزات انتخاباتی باید مواظب بود به «به مردم دروغ گفته نشود» و آمار و ارقام «دقیق» باشد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران دوشنبه ۲۱ فروردین در یک نشست خبری عنوان کرد که او در انتخابات ریاست جمهوری گذشته وعده نداده بود مشکلات را در ۱۰۰ روز برطرف می‌کند و این «دروغ بزرگی» بود که توسط بعضی روزنامه‌ها پخش شد.

آقای روحانی با بیان این که وعده او گزارش دادن پس از ۱۰۰ روز اول بوده، با کنایه به محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری سابق گفت: «آن کس که مشکلات را یک شبه حل می‌کرد، کس دیگری بود، ما نیستیم.»

رئیس جمهوری ایران همچنین مدعی شد که به هیچ عنوان «هیچ بحرانی» در اقتصاد ایران وجود ندارد و یکی از افتخارات دولت او این است که بعد از ۲۶ سال تورم را تک رقمی کرده است.

ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی که برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری اعلام آمادگی کرده در بیانیه خود عنوان کرده بود که برای «نجات کشور از بحران‌های پیش رو و بازگرداندن آسودگی خاطر به مردم» کاندیدا خواهد شد.

حسن روحانی بار دیگر از بازداشت تعدادی از مدیران کانال‌های تلگرامی در آستانه انتخابات انتقاد کرد و گفت قوه قضائیه ایران تعمدا افراد را در آستانه تعطیلات دستگیر می‌کند. او با اشاره به این که به وزرای کشور، اطلاعات و دادگستری دستور پیگیری این موضوع را داده، گفت: « اگر گزارش اولیه‌ای که وزیر اطلاعات به من دادند درست باشد، که امیدوارم درست نباشد حتما به اطلاع مردم خواهم رساند.»

در آخرین روزهای اسفند ماه سال گذشته تعدادی از مدیران کانال‌های تلگرامی اصلاح‌طلب و حامی دولت به همراه تعدادی روزنامه‌نگار و نویسنده از جمله مراد ثقفی، هنگامه شهیدی، احسان مازندرانی و رامین کریمیان بازداشت شده‌اند و از وضعیت روزنامه‌نگاران پیشتر بازداشت شده مانند طاهره ریاحی خبری در دست نیست.

رئیس جمهوری ایران همچنین مدعی شد که در دولت او فضای جامعه، خیابان‌ها و دانشگاه‌ها «کمتر امنیتی» شده است.

به گفته روحانی اگر تلاش‌های دولت نبود، «شبکه اجتماعی نمی دیدید و همه را قربانی کرده بودند.»

او بدون نام بردن از حمید بقایی، کاندیدای مورد حمایت محمود احمدی‌نژاد که وعده افزایش یارانه‌ها را می‌دهد، گفت: «اگر کسی ادعا می کند که کمتر یا بیشتر پرداخت می کند، باید بداند اینجا انتخابات است، حراجی یا مزایده نیست که رقم را بالا ببرد و یکی بگوید من ۱۰۰ هزار تومان و دیگری بگوید من ۳۰۰ هزار تومان می پردازم. اگر کسی می‌خواهد یارانه‌ها را افزایش دهد، برای مردم بگوید چگونه می‌خواهد این کار را انجام دهد تا مردم متوجه شوند.»

رئیس جمهوری ایران در پاسخ به سوالی درباره این که برنامه ایران در صورت بازگشت به فعالیت‌های هسته‌ای چه خواهد بود، تاکید کرد: «‌هیچ‌گاه آغازگر نقض برجام نخواهیم بود. ما یک تعهد و توافقی کردیم. همیشه ایران اگر تعهدی می کند پای تعهدش تا آخر می‌ایستد به شرط این که طرف مقابل هم به تعهداتش عمل کند.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG