لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۳

ابراز خرسندی روحانی از نتایج انتخابات مجلس شورای اسلامی


حسن روحانی روز یکشنبه در مراسم روز کارگر از نتیجه انتخابات ابراز خرسندی کرد.
حسن روحانی روز یکشنبه در مراسم روز کارگر از نتیجه انتخابات ابراز خرسندی کرد.

رئیس جمهوری ایران در نخستین واکنش به نتایج انتخابات مجلس شورای اسلامی نسبت تغییر ترکیب مجلس ابراز خرسندی کرد.

حسن روحانی یکشنبه ۱۲ اردیبهشت در مراسم روز جهانی کارگر گفت "مردم در این انتخابات بهترین‌ها را برگزیدند و خوشحالیم مجلس شورای اسلامی که از خردادماه شروع به کار خواهد کرد، هماهنگی بیشتر با دولت داشته و دولت بتواند به وعده‌هایی که به مردم داده عمل کند."

اصلاح طلبان و حامیان میانه رو دولت در پایان دو دور انتخابات مجلس شورای اسلامی توانستند با به دست آوردن بیش از ۱۲۰ صندلی، اکثریت نسبی مجلس را به دست آورند. نتایج دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی که روز شنبه اعلام شد مشخص کرد که اصولگرایان حدود ۸۰ صندلی و نمایندگان مستقل و دیگر گروه ها ۸۴ صندلی مجلس را به دست آورده‌اند.

این در حالیست که اکثریت مجلس کنونی که یک ماه دیگر به کار خود پایان می دهد، در اختیار اصولگرایان منتقدان دولت قرار دارد. مخالفت مجلس با دولت حسن روحانی از نخستین روزهای آغاز به کار دولت با مخالفت با وزیران پیشنهادی آغاز شد و با استیضاح وزرا و حملات شدید به مذاکرات هسته‌ای ادامه یافت.

از آغاز تبلیغات انتخاباتی مجلس دهم در اوایل اسفند ماه سال گذشته، چهره های اصلاح طلب از جمله محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران، مردم را به حضور در انتخابات و رای دادن به حامیان دولت تشویق کردند. آقای خاتمی پیش از دور دوم نیز با انتشار پیامی از مردم خواست که در این مرحله نیز به حامیان دولت رای دهند تا مجلس بتواند به دولت در تحقق برنامه‌هایش کمک کند.

مجلس شورای اسلامی با ترکیب جدید خود خرداد ماه امسال کار خود را آغاز خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG