لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۶

حامیان دولت در دور دوم انتخابات پیروز شدند؛ ۱۲۰ کرسی مجلس به فهرست امید رسید


نتایج شمارش دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی برای تعیین تکلیف ۶۸ صندلی باقی مانده، نشان می‌دهد اصلاح طلبان و حامیان دولت بیش از نیمی از این صندلی ها را به دست آوردند. طبق نتایج اعلام شده، نامزدهای مورد حمایت اصلاح طلبان و طرفداران دولت یعنی لیست امید، در مجلس اکثریت نسبی به دست آورده اند.

ایسنا به نقل از وزارت کشور گفت در دور دوم ۴۰ کرسی مجلس به "لیست امید" رسیده و ۱۷ کرسی به نامزدهای مورد حمایت "ائتلاف اصولگرایان" اختصاص یافته است.

محمدرضا عارف سرلیست فهرست امید از تشکیل فراکسیون امید در روزهای آینده خبر داده است.

خبرگزاری ایسنا همچنین با اشاره به نتایج مرحله اول و دوم انتخابات مجلس گفت ۱۲۰ اصلاح‌طلب، ۸۳ اصولگرا، ۸۱ منتخب مستقل و پنج منتخب اقلیت‌های مذهبی به مجلس راه یافته‌اند.

۱۰ نفر از راه یافتگان به مجلس در دور دوم، نه در لیست "امید" بوده اند و نه در "ائتلاف اصولگرایان" و یک نفر هم در لیست امید بود و هم در ائتلاف اصولگرایان.

در مجلس دهم ۱۷ تن از نمایندگان را زنان تشکیل می دهند.

حسینعلی امیری، سخنگوی وزارت کشور ایران نرخ مشارکت در مرحله دوم انتخابات را ۵۹ درصد اعلام کرده است.

رای گیری انتخابات که از صبح جمعه دهم اردیبهشت آغاز شد، از سوی وزارت کشور با دوبار تمدید یک ساعته در بیشتر استانها تا ساعت ۹ شب ادامه پیدا کرد. سرانجام وزارت کشور اعلام کرد که شمارش آرا آغاز شده است و اولین نتایج قطعی بامداد روز شنبه اعلام شد.

وزارت کشور پیشتر گفته بود که پیروزی این افراد اصلاح طلب قطعی شده است:

حسن لطفی (رزن)، محمدرضا صباغیان (مهریز)، خالد زمزم نژاد (بندرلنگه)، علی ابراهیمی (شازند)، منوچهر جمالی (رودبار)، احمد صفری (کرمانشاه)، علی گل مرادی (ماهشهر)، علی عسگر ظاهری (مسجد سلیمان)، خدیجه ربیعی (بروجن)، محمد محمودی (شهریار)، قاسم میرزایی (دماوند)، سمیه محمودی (شهرضا)، شکور پورحسین (پارس آباد) و شهروز برزگر (سلماس).

گزارش تصویری: عکس‌هایی از شرکت مردم در انتخابات دور دوم مجلس، اردیبهشت ۹۵

دور اول انتخابات مجلس شورای اسلامی که هفتم اسفند ماه به همراه انتخابات خبرگان برگزار شد، تکلیف ۲۲۱صندلی مجلس را مشخص کرد اما تعیین ۶۸ نماینده (حدود یک چهارم نمایندگان مجلس) در ۵۵ حوزه به دور دوم کشیده شد.

اصلاح طلبان پیشتر گفته بودند که برای به دست آوردن اکثریت باید دست کم ۴۰ نماینده به مجلس بفرستند، از این رو ۳۵ صندلی به دست آمده در دور دوم، نقش نامزدهای مستقل در شکل دادن اکثریت مجلس تاثیرگذار خواهد شد.

تحرک بیشتر اصلاح طلبان در تبلیغات دور دوم

تبلیغات انتخاباتی دور دوم اگر چه از سوی اصلاح طلبان جدی و پرحرارت دنبال شد اما در میان اصولگرایان با سکوت نسبی پیگیری شد. در این بین اصلاح طلبان که در دور اول تنها ۳۲ نامزد راه یافته به دور دوم داشتند، پیش از تبلیغات انتخاباتی فهرست ۶۸ نفره نامزدهای مورد حمایت خود را اعلام کردند.

اصلاح طلبان حدود یک سوم نامزدهای راه یافته به مجلس در دور اول را در حالی به خود اختصاص دادند که چهره‌های سرشناس زیادی در میان نامزدهای خود نداشتند. علاوه بر این، پیروزی قاطع فهرست اصلاح طلبان (فهرست امید) در تهران موجب شد تا برخی از اصولگرایان دولت و حامیان آن را به متهم به تخلف در جریان برگزاری انتخابات کنند. از جمله غلامعلی حداد عادل، چهره سرشناس اصولگرا که برخی از نامزدها را به استفاده از امکانات دولتی برای تبلیغات خود متهم کرد.

تب بالا در ممسنی، استقبال سرد در آذربایجان و زنجان

در این بین اگر چه تبلیغات و رای گیری دور دوم انتخابات در بیشتر شهرها از شور و تحرک کمتری به نسبت دور نخست برخوردار بود، شهر ممسنی و رستم در استان فارس شاهد رقابت بسیار داغ دو نامزد و در نهایت درگیری هواداران در روز رای گیری بود. مقامات وزارت کشور اعلام کردند که در تیراندازی که روز رای گیری از سوی هواداران یکی از نامزدها صورت گرفت،۴ نفر زخمی شدند.

با این حال حضور مردم در رای گیری دور دوم انتخابات به نسبت دور نخست در بیشتر شهرها به شدت کاهش یافت به طوری که در برخی از استانها نظیر آذربایجان شرقی یا زنجان مشارکت مردم به نصف رسید.

گره منتخب اصفهان هنوز باز نشده

در این بین در حالی قرار است روز شنبه یازدهم اردیبهشت با پایان شمارش آرا تکلیف تمام صندلی های باقی مانده مجلس مشخص شود که سرنوشت راهیابی مینو خالقی، منتخب اصفهان که آرای او در دور اول از سوی شورای نگهبان باطل شد، هنوز روشن نشده است.

با موضع گیری حسن روحانی رئیس جمهوری ایران مبنی بر این که نهادی به جز مجلس حق دخالت در اعتبارنامه نمایندگان را ندارد، به نظر می رسد که سرنوشت این صندلی اصفهان در مجلس به سادگی مشخص نشود.

بلاگ زنده این رویداد را در آرشیو ببینید.

XS
SM
MD
LG