لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۹

نامه نمایندگان سابق درباره حصر به خامنه ای:‌ اداره کشور را به مسیر قانونی بازگردانید


زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی از بهمن ۱۳۸۹ در خانه های شان زندانی هستند.
زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی از بهمن ۱۳۸۹ در خانه های شان زندانی هستند.

شش نماینده دوره های قبل مجلس شورای اسلامی در نامه ای به آیت الله علی خامنه ای، خواستار آزادی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد شدند و هشدار دادند اگر رهبر ایران "اصرار به ادمه حصر" دارد، به درخواست مهدی کروبی، روند اجرای دادگاه علنی او را فراهم کند.

احمد سلامتیان، علی مزروعی، حسن یوسفی اشکوری، نورالدین پیرموذن، فاطمه حقیقت‌جو و علی‌اکبر موسوی خوئینی نمایندگان دوره های مختلف مجلس ایران هستند که این نامه را امضا کرده اند.

نویسندگان این نامه که سایت کلمه آن را منعکس کرده، یاد آور شده اند:‌ "بنا بر شواهد و اظهارات مکرر مسئولین امنیتی و قضائی عملا توانائی و در نتیجه مسئولیت پایان دادن به حصر غیر قانونی اقای کروبی دراختیار شما است."

این نمایندگان سابق که همگی خارج از ایران هستند، در نامه خود با تاکید بر ضرورت "وحدت ملی" در ایران،‌ از رهبر جمهوری خواسته اند به "وضعیت خلاف قانون حصر" کروبی و موسوی و رهنورد پایان بدهد تا "امید" مردمی را که در انتخابات اخیر شرکت کردند "پایدار بماند."

میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد یکسال بعد از اعتراض به انتخابات سال ۸۸ در خانه های شان زندانی شدند.

تاکنون مقام های قضایی از برگزاری محاکمه علنی آنها خودداری کرده اند. این در حالی است که براساس قوانین ایران، کسی را نمی توان بدون حکم دادگاه ولو در خانه خود زندانی کرد.

نمایندگان سابق مجلس در نامه شان به رهبر جمهوری اسلامی ایران هشدار دادند اگر او "اصرار به ادامه حصر" جهره های منتقد حکومت دارد،‌ "مقدمات" برگزاری محاکمه علنی آنها را برگزار کند تا به نوشته این نمایندگان، "روند اداره امور در کشور به مسیر قانونی" بازگردد.

اشاره این نمایندگان سابق به درخواستی است که مهدی کروبی از رهبران جنبش سبز روز ۲۱ فرودین مطرح کرد. آقای کروبی در نامه خطاب به حسن روحانی، با تاکید بر بیگناهی اش، از وی درخواست کرد از "حاکمیت مستبد" بخواهد او را در یک "دادگاه علنی" محاکمه کند.

XS
SM
MD
LG