لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۵

کدام چهره‌های شاخص اصولگرایان در دور دوم انتخابات شکست خوردند؟


محمدرضا میرتاج‌الدینی، معاون پارلمانی محمود احمدی‌نژاد نتوانست از تبریز به مجلس راه یابد.
محمدرضا میرتاج‌الدینی، معاون پارلمانی محمود احمدی‌نژاد نتوانست از تبریز به مجلس راه یابد.

پس از شکست کامل اصولگرایان در حوزه انتخابیه تهران که هیچ یکی از کاندیداهای‌شان نتوانست به مجلس راه پیدا کند، در دور دوم انتخابات مجلس دهم نیز برخی چهره‌های مطرح اصولگرا شکست خوردند.

در حالی که چهره‌های شاخص مدنظر اصلاح‌طلبان نتوانستند از سد شورای نگهبان بگذرند و اصلاح‌طلبان با چهره‌هایی جوان و یا ناشناخته وارد انتخابات شوند، پیش‌بینی می‌شد که چهره‌های شناخته شده اصولگرا که عموما نماینده مجلس نهم هم بودند کار سختی برای تمدید حضور خود در مجلس شورای اسلامی نداشته باشند اما برخی از آنها در دور اول و برخی در دور دوم از راهیابی به مجلس بازماندند.

در ادامه مروری می‌کنیم بر مهم‌ترین ناکامان اصولگرای مرحله دوم انتخابات مجلس دهم.

محمدحسن آصفری، نماینده اصولگرای اراک در مجلس نهم یکی از بازمانده‌هاست. او که عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بود یکی از مخالفان اصلی دولت حسن روحانی محسوب می‌شد و مواضع تندی علیه اصلاح‌طلبان داشت.

محمدرضا میرتاج‌الدینی، معاون پارلمانی محمود احمدی‌نژاد که سابقه حضور در دوره‌های هفتم و هشتم را در کارنامه داشت، نتوانست از تبریز به مجلس دهم راه پیدا کند.

آقای تاج‌الدینی که از نزدیکان و حامیان احمدی‌نژاد است در آستانه انتخابات در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان سخنرانی داشت که تشکیک یک دانشجو در مورد مدرک تافل او خبرساز شد.

سید شکرخدا موسوی، نماینده اهواز در مجلس نهم هم از چهره‌های برجسته طیفی بود که به دلیل مخالفت‌هایشان با برجام، "دلواپسان" نامیده می‌شدند.

او به ویژه مخالفت شدیدی با بیژن زنگنه، وزیر نفت دولت روحانی داشت و ضمن تلاش‌های مکرر برای استیضاح زنگنه، او را "عقده‌ای" خطاب کرد و گفت جز پاسپورت ایرانی هیچ علاقه و تعصبی به ایران ندارد.

شهلا میرگلوبیات، نماینده ساوه یکی از ۹ زن مجلس نهم بود اما مواضع این زنان نماینده در بسیاری موارد باعث اعتراض فعالان حقوق زنان شد.

خانم میرگلوبیات از مدافعان اصلی طرح افزایش نرخ باروری بود که با هدف عمل به دستور رهبر جمهوری اسلامی در جهت افزایش جمعیت ایران تهیه شده بود. او از مخالفان شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده حسن روحانی است.

علی علیلو، نماینده شبستر و جعفر قادری نماینده شیراز، هر دو از اصولگرایان مخالف دولت نیز در دور دوم انتخابات مجلس ناکام بودند.

XS
SM
MD
LG