لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۱

روحانی: ایران پذیرای سرمایه گذاری همه کشورها، از ژاپن گرفته تا آمریکاست


رئیس جمهوری ایران چند روز پس از اظهار نظرهای تند منتقدان دولت در نقد سفر اروپایی او، اعلام کرد که ایران پذیرای سرمایه گذاران همه کشورها از ژاپن و چین گرفته تا ایالات متحده آمریکا است.

حسن روحانی، که سه‌شنبه شب ۱۳ بهمن در برنامه زنده از تلویزیون ایران سخن می‌گفت، با اشاره به سفر روسای جمهوری چین و روسیه به همراه هیات های اقتصادی این کشورها به ایران، گفت: "اساس برنامه این است که نمی‌خواهیم نگاه به غرب داشته باشیم، ما باید از همه کشورها استفاده کنیم، ما باید در مقابل آنهایی که می خواهند با ما کار کنند انتخابگر باشیم، ما از مزیت همه کشورها باید استفاده کنیم."

او سپس به امضای قرارداد همکاری ۲۵ ساله بین ایران و چین و تصمیمات اقتصادی در سفر به اروپا اشاره کرد.

آقای روحانی در سخنان خود با بیان اینکه دولت از کارآفرینان حمایت می کند به همراهان سفر اخیر خود به فرانسه و ایتالیا اشاره کرد و گفت: "اعضای دولتمردان در سفر محدود بود و جمعیت اصلی صنعتگران، کارافرینان و بخش خصوصی بودند."

طی روزهای اخیر سفر آقای روحانی و هیات او به ایتالیا و فرانسه با انتقادات تند جناح های مخالف دولت او در داخل ایران روبرو شد. منتقدان دولت در مجلس و نهادهای وابسته به رهبری نظیر بسیج، سفر آقای روحانی و امضای قرارداد با اروپایی ها را حرکت بر خلاف اقتصاد مقاومتی و کاهش وابستگی به خارج عنوان کردند.

با این حال آقای روحانی تصمیمات اقتصادی در سفر اخیر خود به اروپا را متفاوت از گذشته و در جهت اشتغالزایی دانست. او برای نمونه به قرارداد خودروسازی با مشارکت فرانسه اشاره کرد و گفت: "در مساله خودرو باید به کلاس جهانی برسیم و صادرات خودرو هم داشته باشیم، بنابراین در قراردادها و سفر اخیر به ویژه فرانسه مبنا این است آنها سرمایه بیاورند، خودرو در کلاس بالا در کشور ما تولید شود و حداقل ۳۰ درصد این خودرو صادر شود."

روحانی توضیح داد که ایران به مزیت های همه کشورها از ژاپن و کره گرفته تا کشورهای آمریکایی نگاه دارد. او گفت: "حتی اگر کار آفرینانی از کشور ایالات متحده حاضر باشند در کشورمان سرمایه گذاری کنند و فناوری وارد کنند، آماده هستیم و اشکالی ندارد."

به گفته او در دوران تحریم برخی از کشورهای آسیایی به ایران کمک کردند و ایران کمکهای آنها را فراموش نمی کند. او البته توضیح داد که از سوی دیگر، جمهوری اسلامی به دنبال تسویه حساب با کشورهای دیگر هم نیست.

در پی توافق هسته ای میان ایران و قدرتهای جهانی هیات های اقتصادی بسیاری از کشورها به ایران سفر کردند اما امضای قراردادهای تجاری تنها پس از اجرایی شدن برجام و لغو تحریم ها ممکن شد.

XS
SM
MD
LG