لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۷

نخست وزیر فرانسه در دیدار با تجار دو کشور: ایران روی ما حساب کند


دیدار هیات ایران با تاجران و سیاستمداران فرانسوی
دیدار هیات ایران با تاجران و سیاستمداران فرانسوی

نخست وزیر فرانسه می گوید ایران می تواند روی کمک های فرانسه در زمینه های بهداشت، کشاورزی و محیط زیست حساب کند.

در ادامه سفر حسن روحانی به اروپا، چهارشنبه شب، وی و هیات همراه او با جمعی از بازرگانان، تجار و مقام های سیاسی فرانسه در هتلی در پایتخت این کشور دیدار و گفت و گو کرد.

مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه پنجشنبه، ۸ بهمن به خبرنگاران گفت دولت این کشور در قراردادهایی در زمینه های بهداشت، کشاورزی و محیط زیست، با ایران همکاری خواهد داشت.

آقای والس با اشاره به روابط سرد دو کشور در سالهای گذشته، از حضور آقای روحانی استقبال کرد و گفت فرانسه خواستار بازسازی همکاری های دو کشور در زمینه اقتصادی است.

اظهارات نخست وزیر فرانسه در حالی است که چهارشنبه شب، آقای روحانی و هیات همراه در بدو ورود با روسای شرکت‌های مهم فرانسوی دیدار کردند که در این نشست لوران فابیوس و امانوئل ماکرون، وزیران خارجه و اقتصاد فرانسه نیز حضور داشتند.

رئیس جمهوری ایران در این نشست از سرمایه‌گذاران فرانسوی برای مشارکت در اقتصاد ایران دعوت کرد و گفت "هیچ مانعی برای ارتباطات نزدیک دو ملت بزرگ ایران و فرانسه وجود ندارد". به گفته او همکاری تهران و پاریس نه تنها به زیان هیچ کس نخواهد بود، بلکه به نفع منطقه خاور میانه و صلح و ثبات است.

در حالی روز پنجشنبه حسن روحانی با همتای خود فرانسوا اولاند در پاریس دیدار می کند که روز گذشته آسوشیتدپرس از درخواست فرانسه برای تحریم جدید ایران به دلیل آزمایش‌های اخیر موشکی خبر داده بود. هرچند این خبرگزاری تاکید داشت که پاریس در جریان نشست هفته گذشته وزیران خارجه اتحاده اروپا چنین درخواستی را مطرح کرده بود، اما اندکی بعد، یک دیپلمات اتحادیه اروپا و یک مقام فرانسوی در گفتگو با خبرگزاری رویترز، ضمن رد خبر آسوشیتدپرس، گفتند که لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه اصلا در نشست هفته گذشته حضور نداشت.

رویترز گزارش داده هیات ایران در پاریس روز شلوغی را سپری کرده است. به نوشته این خبرگزاری، نخست وزیر فرانسه در استقبال از حسن روحانی به فارس گفته است "به فرانسه خوش آمدید."

نخست وزیر فرانسه تاکید کرده، اختلافات گذشته را فراموش کنیم و فصل نوینی را شروع کنیم.

همزمان با حضور هیات بلندپایه ایرانی در فرانسه، گروه‌های مختلف سیاسی و حقوق بشری منتقد جمهوری اسلامی برپایی تجمع‌های اعتراضی را در دستور کار دارند.

XS
SM
MD
LG