لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۹

حسن روحانی در ایتالیا؛ امضای ۱۴ سند همکاری در اولین سفر اروپایی


در کنار مقامات رسمی جمعی از فعالان اقتصادی نیز در سفر اروپایی رئیس جمهوری ایران حضور دارند.
در کنار مقامات رسمی جمعی از فعالان اقتصادی نیز در سفر اروپایی رئیس جمهوری ایران حضور دارند.

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه پنجم بهمن ماه در راس هیاتی بلندپایه وارد شهر رم شد و مورد استقبال وزیر خارجه ایتالیا قرار گرفت.

این نخستین سفر رسمی آقای روحانی به اروپا در دوران ریاست جمهوری است و بخش نخست یک سفر چهار روزه برای دیدار با مقامات ایتالیا٬ واتیکان و فرانسه خواهد بود.

این سفر همچنین نخستین سفر رئیس جمهوری ایران پس از اجرای برجام و لغو تحریم‌های بین‌المللی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ایران٬ حسن روحانی در دیدار با سرجیو ماتارلا رییس جمهوری ایتالیا ایران را کشوری باثبات و مردم‌سالار توصیف کرد و گفت: "دو کشور در سالهای گذشته به دلیل تحریم‌های ناعادلانه و نادرست نتوانستند از فرصت‌ها و ظرفیت‌های متقابل به خوبی استفاده کنند و اکنون زمان جبران است."

آقای روحانی ایران و ایتالیا را "دو بازیگر مهم خاورمیانه و اتحادیه اروپا" نامیده و خواستار قطع حمایت‌های سیاسی، مالی و تسلیحاتی "برخی کشورها" از تروریسم شده است.

رئیس جمهوری ایران همچنین با متئو رنتسی، نخست وزیر ایتالیا دیدار کرد و دو طرف بر افزایش همکاری‌ها تاکید کردند.

به نوشته پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ایران دوشنبه شب به وقت رم٬ با حضور رئیس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر ایتالیا ۱۴ سند همکاری در حوزه‌های حمل‌ونقل، راه‌آهن و ریل، همکاری‌های آموزشی و پزشکی، بازرگانی، ایمنی، همکاری‌های بندری، کشاورزی، قرنطینه و حفظ نباتات، پزشکی و دارویی امضا شده است.

خبرگزاری رسمی دولت ایران٬ ایرنا نیز دولت ایتالیا را پیشگام ارتباط با ایران در میان کشورهای اروپایی معرفی کرده و نوشته است: "وزیر خارجه پیشین ایتالیا، نخستین وزیر خارجه یک کشور اروپایی بود که در آذرماه سال ۱۳۹۲ پس از آغاز به کار دولت تدبیر و امید به تهران آمد."

در کنار مقامات رسمی جمعی از فعالان اقتصادی نیز در سفر اروپایی رئیس جمهوری ایران حضور دارند.

از سوی دیگر حسن روحانی در حساب توییتری خود از ارسال نامه‌ای به سران ۵+۱ خبر داده و نوشته که نسبت به "اجرای به موقع تعهدات" توافق هسته‌ای(برجام) امیدوار است.

XS
SM
MD
LG