لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۲

سخنگوی پنتاگون: ایران نیروی منظم نظامی در عراق ندارد


جان کربی، سخنگوی پنتاگون
جان کربی، سخنگوی پنتاگون

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون اعلام کرد هیچ نیروی منظم نظامی ایرانی در عراق حضور ندارد.

جان کربی در یک کنفرانس خبری روز سه شنبه گفت: می دانیم که تعدادی از عاملان ایران- عاملان نیروی قدس - داخل عراق هستند که به تعدادی از نیروهای امنیتی عراقی، به شبه نظامیان شیعه، آموزش و مشاوره می دهند. او اما گفت هیچ نشانه ای از این که نیروی های ایران حضور نظامی منظمی در عراق داشته باشند، وجود ندارد.

نیروی قدس شاخه ای از سپاه پاسداران است که مسوول ماموریت های خارج از کشور این نیرو است.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت ایران تعدادی تجهیزات نظامی، سلاح، مهمات و هواپیما به نیروهای مسلح عراق داده است.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت عراق حق دارد از همسایگانش کمک بخواهد اما آمریکا فعالیت های نظامی اش را با تهران هماهنگ نمی کند.

جان کربی گفت وزارت دفاع آمریکا دوست دارد هر کسی که در وضعیت عراق ورود پیدا می کند «همان رویکردی را اتخاذ کند که ما داریم: کاری نکنید که تنش های فرقه ای بیش از این شعله ور شود.»

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت وضعیت عراق پیچیده است و آمریکا از طریق تقسیم نیروهای آمریکایی بین دو ماموریت امنیت دیپلماتیک و ارزیابی انسجام نیروهای امنیتی عراقی، رویکردی سنجیده و آگاهانه دارد.

جان کربی گفت حدود ۶۴۰ نیروی آمریکایی بین این دو ماموریت تقسیم شده اند. او گفت ماموریت های ارزیابی که شش تیم را شامل می شود، بیشتر در بغداد و اطراف آن مستقر است و همچنین دو مرکز مشترک عملیات در بغداد و اربیل را در بر می گیرد.

جان کربی گفت پرواز های اطلاعاتی، نظارت و شناسایی با هواپیماهای بدون سرنشین و هواپیماهای با سرنشین از زمان آغاز ارزیابی ها در عراق افزایش شدیدی داشته و از ۳۰ تا ۳۵ پرواز در روز به ۵۰ پرواز در حال حاضر افزایش یافته است.

او گفت ارزیابی ها مراحل پایانی را طی می کند که انتظار می رود بین ۲ تا ۳ هفته طول بکشد.

XS
SM
MD
LG