لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۳

علی اکبر ولایتی: ایران و آمریکا در عراق همسو هستند، همکار نیستند


علی اکبر ولایتی، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و وزیر سابق امورخارجه ایران درباره بحران عراق گفت ایران و آمریکا در عراق هم جهت هستند، اما همکاری نمی کنند.

تارنمای تلویزیون دولتی سی.سی.تی.وی چین روز پنجشنبه مصاحبه علی اکبر ولایتی با این تلویزیون را منتشر کرد که گفت ایران و آمریکا هر دو از نوری المالکی، نخست وزیر عراق حمایت می کنند، حق حاکمیت ملی عراق را قبول دارند و مخالف تجزیه عراق و رشد افراط گرایی در آن هستند.

علی اکبر ولایتی گفت چشم اندازی برای همکاری ایران و آمریکا در عراق نمی بیند برای اینکه آمریکا و ایران به دنبال اهداف متفاوتی در عراق هستند.

او گفت افراط گرایی برای عراق، سوریه و همه کشورهای خاورمیانه یک خطر بزرگ است و هیچکس نمی تواند بپذرد افراط گرایی در منطقه رشد کند، به این دلیل ایران مخالف افراط گرایی است، آمریکا هم به این دلیل مخالف افراط گرایی است و از این نظر در این منطقه، هر دو کشور هم جهت هستند، اما همکاری نمی کنند.

علی اکبر ولایتی در پاسخ به سوال مجری که از او پرسید آیا همکاری ایران و آمریکا در مورد عراق «غیر ممکن است؟» گفت: تا این لحظه، چشم اندازی برای همکاری ایران و آمریکا در مورد عراق نمی بینیم، برای اینکه آمریکایی ها به دنبال اهداف دیگری هستند و ایران نیز به دنبال اهداف دیگری.

علی اکبر ولایتی گفت آمریکا به دنبال نوعی تسلط بر عراق و تسلط کشورهای نفت خیز در منطقه است و ما می دانیم دولت فعلی عراق مخالف تسلط هر کشور خارجی در عراق است.

علی اکبر ولایتی گفت ایران به عراق پیشنهاد کمک کرده است. او در پاسخ به سوال مجری که از او پرسید ایران چه کمکی می تواند به عراق کند؟ گفت:«هر کمکی که دولت نوری المالکی، به عنوان نماینده قانونی عراق از ما بخواهد بدون هیچ محدودیتی ارائه می کنیم.»

علی اکبر ولایتی گفت ایران ارتش سوریه را آموزش داده است و می تواند این کمک را نیز در اختیار عراق قرار دهد.

ولایتی گفت اعزام پرسنل نظامی آمریکا برای حفاظت از سفارت آمریکا در بغداد است و این کمک به دولت عراق نیست. او گفت: «آمریکا اگر می خواهد به دولت عراق کمک کند، اول باید تروریسم را محکوم کند و بعدا باید کسانی که از تروریست ها [در عراق] حمایت مالی می کنند، از آنها به طور مستقیم یا غیر مستقیم حمایت می کنند، و یا از آنها حمایت سیاسی می کنند و یا آنها را به سلاح تجهیز می کنند را نیز محکوم کند.»

او گفت گروه های افراطی در عراق، سوریه، افغانستان، کنیا، نیجریه بدون کمک «کشورهای ثروتمند» نمی توانند فعالیت کنند و «همه می دانند این کشورها کدامند.»

ولایتی در بخش دیگری از مصاحبه گفت اگر در صورت درخواست بغداد، آمریکا به دولت قانونی عراق کمک کند، این به تصمیم دولت عراق بستگی دارد و در غیر این صورت هیچ کشوری از جمله آمریکا و ایران نباید به عراق نیرو بفرستند چون عراق کشوری مستقل است.

او گفت اعزام حدود ۱۰۰ یا ۲۰۰ سرباز آمریکایی برای حفاظت از سفارت آمریکا در بغداد موضوع مهمی نیست.

ولایتی در پاسخ به این سوال که آیا حضور ایران در عراق ممکن است باعث افزایش فرقه گرایی در این کشور شود گفت: ایران مخالف فرقه گرایی در عراق و یا هر کشور دیگری است. علی اکبر ولایتی گفت در حال حاضر بخش اقلیتی از سنی ها افراطی هستند و اکثریت سنی ها با افراطی ها نیستند.

ولایتی گفت نوری المالکی را ۳۰ سال است که می شناسد و در مقایسه با دیگران، نوری المالکی توانمند ترین فرد برای رهبری عراق است و باید همه گروه ها به او کمک کنند. او گفت ایران با برخی سنی ها، با کردها، و با شیعه ها رابطه خوبی دارد و می تواند برای کمک به نوری المالکی از این رابطه استفاده کند.
XS
SM
MD
LG