لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۵

ارتش عراق ۷ فروند جنگنده سوخوی ۲۵ تحویل گرفت


یک مقام وزارت دفاع عراق روز چهارشنبه ، دریافت ۷ فروند جنگنده سوخوی ۲۵ ساخت روسیه که روز گذشته در پایگاه هوایی امام علی در عراق فرود آمدند را تائید کرد. کاربرد این جت‌ها پشتیبانی هوایی از عملیات نظامی زمینی است.

این مقام عراقی با بیان این که امروز گروه جدیدی از هواپیماهای جنگی سوخو تحویل خواهند شد، گفت «همچنانکه پیشتر درباره رسیدن تعدادی دیگر خبر داده بودیم، این جنگنده‌ها در مقابله با تروریست‌ها نقش مهمی خواهند داشت و بزودی با نیروهای داعش و تروریستی وارد جنگ می‌شوند.»

مقامهای نظامی عراق نگفتند کشور مبدأ ارسال این جنگنده‌ها کجاست، اما رسانه‌های محلی، از ایران نام برده‌اند. به گزارش مجله «The Aviationist» این ۷ فروند سوخوی ۲۵ بخشی از جت‌هایی هستند که در سال ۱۳۷۰ طی عملیات «طوفان صحرا» برای آزادسازی کویت از اشغال نیروهای عراق، به ایران گریختند. از آن زمان تاکنون این جت‌ها در اختیار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش ایران بوده‌اند.

مقایسه‌ تصاویر منتشر شده توسط وزارت دفاع عراق با تصاویری که پیشتر از این جت‌ها منتشر شده بود، پرواز آنها از مبدا ایران را نشان می دهد.

این جت شماره ۵۶ هنگام تحویل به عراق است. ۱۳ سال پیش همین شماره جت آرم نیروی هوایی ارتش ایران را داشت. یا در این تصویر، بخشی از آرم سپاه بر روی دم این جت هنوز مشهود است. این تصویر همین جت‌هاست که خبرگزاری مهر ۸ سال پیش منتشر کرد.

در سال ۱۳۸۰ وزارت دفاع آمریکا از یک مورد حمله سوخوی ۲۵ ایران به یکی از هواپیمای بدون سرنشین آمریکا بر فراز خلیج فارس خبر داد.

درهر صورت، جت‌های تحویلی داده شده به عراق، رنگ و روی جت‌های ایران را نیز دارند؛ اما حداقل ایران بهتر از جت‌های تحویلی نگاهداری کرد. سری اول جنگنده‌های سوخویی که عراق از روسیه دریافت کرد، جت‌های مازاد مسکو بود که وضعیت ظاهری چندان مناسب ندارند.

XS
SM
MD
LG