لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۲

ایران آماده کمک به عراق علیه داعش است


نیروهای پلیس عراق در حال گشت‌زنی در منطقه ابوغریب در حومه بغداد – ۷ تیر ۱۳۹۳
نیروهای پلیس عراق در حال گشت‌زنی در منطقه ابوغریب در حومه بغداد – ۷ تیر ۱۳۹۳

ایران پیشنهاد کرده است نقش بزرگتری در جنگ علیه پیکارجویان «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) ایفا کند.

سردار مسعود جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران می‌گوید تهران آماده است تا با همان شیوه‌ای که در دفع حملات نیروهای اوپوزیسیون سوریه بکار گرفت، به عراق هم در مبارزه علیه شورشیان «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) کمک کند.

رهبران ایران تا به حال می‌گفتند در صورتی که خطری حرم ائمه شیعه را در شهرهای مذهبی عراق تهدید کند، به کمک آن کشور خواهند شتافت، اما در عین حال می‌گفتند عراق خود از عهده این کار بر خواهد آمد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، روز اول تیر ماه مخالفت خود با مداخله ایالات متحده آمریکا یا هر قدرت خارج از منطقه در جنگ عراق علیه گروه داعش را اعلام کرد.

شورشیان داعش در چند هفته اخیر بخش‌های بزرگی از شمال و غرب عراق را به تصرف خود درآورده‌اند و درصدد هستند تا دولت نوری المالکی نخست وزیر آن کشور را سرنگون و یک خلافت اسلامی در عراق برپا کند.

سردار جزایری در گفتگو با شبکه تلویزیونی عرب زبان دولتی ایران، العالم، گفت پاسخ ایران به پیکارجویان داعش «قطعی و جدی» خواهد بود. وی درباره جزئیات نحوه کمک ایران تنها به این اشاره کرد که «دفاع مردمی و اطلاعاتی» در اختیار بغداد می‌گذارد و گفت «ما به مقام‌های عراقی گفته‌ایم آمادگی آن را داریم که تجربه‌های موفق خود در زمینه دفاع همه جانبه مردمی – یعنی همان استراتژی موفقی که در سوریه تروریست‌ها را از وضعیت تهاجمی به حال دفاعی کشاند – را در اختیار آنها هم بگذاریم ... همین استراتژی، یعنی بسیج توده‌های مردم از همه گروه‌های قومی، الان دارد در عراق هم شکل می‌گیرد.»

دولت شیعه ایران تا به حال به متحدش بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، میلیاردها دلار کمک رسانده و مبارزه آزادیخواهانه مردم سوریه را به یک جنگ نیابتی علیه کشورهای سنی و عرب منطقه تبدیل کرده است.

این کمک‌ها اعزام صدها کارشناس نظامی از جمله فرماندهان ارشد سپاه قدس –نیروی ویژه و بازوی نظامی سپاه پاسداران در خارج از ایران – را شامل می‌شود.

بشار اسد، رئیس دولت حاکم بر دمشق، در مبارزه با مخالفان مسلح از کمک پیکارجویان حزب‌الله لبنان هم بهره می‌گیرد. سردار جزایری گفت ایران در امور دفاعی، امنیتی، کنترل مرزها و استحکامات هم به عراق کمک خواهد کرد. وی افزود تهران برای کمک به عراق، مثل «سوریه و دیگر نقاط آشوب زده منطقه»، وضعیت منطقه را زیر نظر خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG