لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۷

اعتراضات بازنشستگان در چند استان ایران ادامه یافت؛ «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران»


اعتراضات بازنشستگان، ۹ مرداد ۱۴۰۱
اعتراضات بازنشستگان، ۹ مرداد ۱۴۰۱

در ادامه اعتراضات بازنشستگان و مستمری‌بگیران، شماری از آنها روز یک‌شنبه ۹ مرداد در چند استان تجمع و راهپیمایی برگزار کردند که در برخی مناطق با خشونت مقامات انتظامی و امنیتی مواجه شد و تعدادی از آنها بازداشت شدند.

بنا بر گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، گروهی از بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی و مخابرات ایران امروز یک‌شنبه دست‌کم در استان‌های تهران، البرز، آذربایجان شرقی و غربی، کرمانشاه، کردستان، چهارمحال و بختیاری، خراسان، خوزستان و گیلان تجمع و راهپیمایی برگزار کردند.

در رشت، بازنشستگان معترض شعار دادند: «فلسطین رو رها کن، فکری به حال ما کن» و «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران»

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گزارش داده است که شماری از بازنشستگان معترض در تجمع تهران بازداشت شده‌اند.

همچنین، گزارش‌های تصویری شهروندان در شبکه‌های اجتماعی مأموران با لباس فرم نیروی انتظامی را نشان می‌دهد که در خیابان سردار جنگل تهران با خشونت تلاش می‌کنند تجمع بازنشستگان معترض را پراکنده کنند.

بازنشستگان مخابرات در سنندج، مرکز استان کردستان با در دست داشتن پلاکاردهایی اعلام کردند تا رسیدن به حقوق خود از پای نخواهند نشست.

اعتراضات بازنشستگان، ۹ مرداد ۱۴۰۱
اعتراضات بازنشستگان، ۹ مرداد ۱۴۰۱

در کرمانشاه نیز شماری از بازنشستگان مخابرات و تأمین اجتماعی با شعارهای «بازنشسته می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد»، «شرکت پردرآمد، چه بر سر تو آمد» و «این شد وضع عدالت، مخابرات خجالت» اعتراض کردند.

همچنین معترضان در استان‌‌های آذربایجان شرقی و غربی و البرز، تجمع‌های هم‌زمان برگزار کردند.

اعتراض بازنشستگان، ۹ مرداد ۱۴۰۱
اعتراض بازنشستگان، ۹ مرداد ۱۴۰۱

این اعتراضات در حالی ادامه می‌یابد که مجلس شورای اسلامی با عقب‌نشینی در مقابل خواسته‌های بازنشستگان، مصوبه دولت مبنی بر افزایش ۱۰ درصدی پرداخت حقوق بازنشستگان را رد کرده و محمدباقر قالیباف، رییس مجلس در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهوری، دو مصوبه دولت درباره «تعیین حداقل مستمری بازنشستگی، از کارافتادگی و بازماندگان در سال ۱۴۰۱» و «کمک هزینه مسکن کارگران در سال ۱۴۰۱» را مغایر قانون توصیف کرده است.

بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی در دو ماه گذشته بارها در شهرهای مختلف ایران تجمع و راهپیمایی برگزار کرده‌اند و شعارهایی از جمله «گرانی، تورم، بلای جان مردم»، «اجرای همئان‌سازی، حق مسلم ماست»، «دشمن ما همین جاست، دروغ می‌گن آمریکاست»، «نه مجلس، نه دولت، نیستند به فکر ملت»، «رضا شاه، روحت شاد»، «مرگ بر رئیسی»، «کجای این عدالته، دستش تو جیب ملته» و «ما اشتباه کردیم، که انقلاب کردیم» سر داده‌اند.

XS
SM
MD
LG