لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۲

استعفای مهدی کروبی از دبیرکلی اعتماد ملی؛ توصیه به همکاری با اصلاح‌طلبان


مهدی کروبی از زمستان ۱۳۸۹ تاکنون در حصر خانگی و بازداشت به سر می‌برد
مهدی کروبی از زمستان ۱۳۸۹ تاکنون در حصر خانگی و بازداشت به سر می‌برد

مهدی کروبی، یکی از رهبران جنبش اعتراضی موسوم به جنبش سبز از دبیرکلی حزب اعتماد ملی استعفا کرد.

مهدی کروبی که از زمستان ۱۳۸۹ تاکنون در حصر خانگی و بازداشت به سر می‌برد در نامه‌ای خطاب به شورای مرکزی حزبی که خود تاسیس کرده، از آنها درخواست کرده تا با افزایش دامنه فعالیت حزب اعتماد ملی از تجربه انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۴ و شکست اصلاح‌طلبان درس بگیرند و با سایر گروه‌های اصلاح‌طلب تعامل و همکاری داشته باشند.

در روزهای اخیر رسول منتجب‌نیا، قائم مقام دبیر کل حزب اعتماد ملی نیز از این سمت استعفا کرده است. آن گونه که سخنگوی این حزب عنوان کرده، دلیل استعفای آقای منتجب‌نیا دلخوری او نسبت به اصرار شورای مرکزی حزب برای همکاری با شورای عالی سیاست گذاری اصلاح‌طلبان است، درحالی که این شورا سهمی برای حزب اعتماد ملی در نظر نگرفته است.

حزب اعتماد ملی توسط مهدی کروبی در سال۱۳۸۴ تاسیس شد و مهدی کروبی کاندیدای این حزب در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ بود. پس از اعتراضات مردمی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری تعدادی از اعضای اصلی حزب دستگیر شدند و پس از حصر خانگی آقای کروبی، فعالیت این حزب با مشکل مواجه شد.

پس از ریاست جمهوری حسن روحانی این حزب مجددا فعالیت خود را آغاز کرده و به نظر می‌رسد که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال آینده تصمیم به مشارکت جدی‌تر در عرصه سیاسی دارد.

مهدی کروبی فروردین ماه امسال در نامه‌ای به رئیس جمهوری ایران خواستار محاکمه علنی خود شد و به تازگی بار دیگر بر برگزاری دادگاه اصرار کرد.

برخی مقامات جمهوری اسلامی ایران با استناد به نظرات آیت‌الله خامنه‌ای، حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد را «لطف نظام» می‌دانند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG