لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۲

مصباحی مقدم: محاکمه کروبی و موسوی به نفع نظام نیست


غلامرضا مصباحی مقدم، سخنگوی جامعه روحانیت مبارز، محاکمه میرحسین موسوی و مهدی کروبی را به نفع نظام ندانست.

آقای مصباحی مقدم روز چهارشنبه، ۱۰ شهریور در یک نشست خبری درباره دلایل محاکمه نکردن میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران معترضان سال ۸۸، گفت که محاکمه آنان نه به نفع خودشان است و نه به نفع نظام.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام توضیح داد: "اگر محاکمه صورت گیرد و آنها از عملکردشان پشیمان نباشند محکومیت سنگینی در انتظارشان خواهد بود که اگر قرار باشد آن حکم به اجرا در بیاید نه به نفع آنهاست و نه به نفع نظام. ضمن این که انعکاس جهانی و بازتاب داخلی‌اش هم به نفع نظام نیست."

او گفت که تا هنگامی که آقایان موسوی و کروبی مواضع خود را تغییر نداده‌اند بهتر است محاکمه آنان فراموش شود.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، نامزدان معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ و زهرا رهنورد، همسر آقای موسوی، از زمستان ۱۳۸۹ تا کنون در حصر خانگی به سر می‌برند.

در سالهای اخیر برخی از چهره های سیاسی از جمله علی مطهری، نماینده مجلس خواستار رفع حصر و محاکمه آنان شده‌اند اما دستگاه قضایی جمهوری اسلامی از محاکمه آنان خودداری کرده است.

آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی پیشتر گفته بود که محاکمه نکردن موسوی و کروبی "لطف نظام" بوده چرا که در صورت محاکمه، مجازات آنان سنگین خواهد بود.

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه نیز گفته بود که موسوی و کروبی محاکمه نشدند چون می خواهند دادگاه را به تریبون خود تبدیل کنند.

با این حال، مهدی کروبی فروردین ماه امسال در نامه ای به حسن روحانی رئیس جمهوری ایران خواستار محاکمه علنی خود شد تا به اتهامات مطرح شده در این مدت پاسخ دهد.

XS
SM
MD
LG