لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۴

نه بورس نه دلار؛ تریاک رکورددار بازدهی شد


روزنامه شهروند به نقل از یک کاسب مواد مخدر نوشت هر ۴.۵ کیلو تریاک که تا سال گذشته ۴۳۰ دلار بود، در حال حاضر بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ دلار در بازار ایران معامله می‌شود.

این افزایش شش‌برابری به این معنا است که حتی با وجود رکود تورمی، این نوع مواد مخدر در اقتصاد ایران بازدهی بیشتری نسبت به بورس، ملک و دیگر بازار‌ها داشته‌ است.

این فروشنده موادمخدر در ادامه به خبرنگار روزنامه شهروند گفت: رقم ۲۶۰۰ دلار در هر ۴ و نیم کیلو تریاک قیمت عمده‌فروش‌هاست و کسانی می‌توانند به این قیمت خرید کنند که سرشاخه توزیع مواد مخدر باشند.

وی با اشاره به افزایش خرده فروشی تریاک هم گفت:«سال گذشته اگر فرد معتادی برای هر گرم تریاک ۷ تا ۱۰هزار تومان می‌داد، حالا باید برای هر گرم بین ۳۵ تا ۴۵هزار تومان بپردازد.»

او با بیان اینکه «قیمت هروئین بسته به میزان درصد خلوص آن بین ۲۰ تا ۳۵ تومان برای هر گرم متفاوت بود، اما در حال حاضر قیمتش رشد کرده و هر گرم هروئین بین ۸۰ تا ۱۵۰ تومان متفاوت شده افزود : شیشه هم قیمتش تغییر کرده است، پیش از این هر گرم شیشه بین ۴۰ تا ۷۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شد، اما در حال حاضر مصرف‌کننده باید بین ۱۰۰ تا ۱۸۰هزار تومان برای یک گرم شیشه پرداخت کند.»

او معتقد است که هر از گاهی، مافیای مواد مخدر قیمت‌ها را بالا می‌برند تا مردم بیشتر جذب مواد مخدری شوند که آنها روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

ستاد مبارزه با مواد مخدر هم چندی پیش اعلام کرد:«بیشتر نوجوانان ایرانی به خصوص دختران به علت ارزانی و در دسترس بودن حشیش و گل مصرف می‌کنند.»

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر هم گفته‌ بود: بیشترین مصرف مواد مخدر در ایران همچنان تریاک است و بعد از آن شیشه بیشترین مصرف را دارد.

بر اساس آمارهای سازمان بهداشت جهانی، میزان مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر در ایران بالاترین میزان در منطقه بوده و از کشور افغانستان که بزرگترین تولید کننده مواد مخدر جهان هست نیز بیشتر است.

XS
SM
MD
LG