لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۸

۳۰۰ مقام جمهوری اسلامی برای آزادی یک قاچاقچی بزرگ مواد مخدر تلاش کرده‌اند


عکس آرشیوی
عکس آرشیوی

سخنگوی کمیسیون قضائی مجلس شورای اسلامی اعتراف کرد که در رسیدگی به پرونده‌های جرایم مواد مخدر در ایران، گاهی جوانان را به جرم داشتن چند گرم مواد مخدر اعدام می‌کنند اما «قاچاقچیان بزرگ کشور» آزاد می‌شوند.

به گزارش رسانه‌های ایران، حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون قضائی مجلس در نشستی اعلام کرد: «چندی پیش یکی از قاچاقچیان بزرگ کشور با بیش از ۲۰ کیلوگرم تریاک دستگیر شد و حدود ۳۰۰ نفر از مسئولین برای آزادی وی تماس گرفتند. این در حالی است که در برخی مواقع، جوانان را با چندین گرم مواد مخدر اعدام می‌کنیم.»

اقرار صریح این نماینده مجلس یکی از مواردی است که نشان می‌دهد برخلاف ادعاهای مقامات جمهوری اسلامی، قاقچاقچیان عمده مواد مخدر از مجازات مصون هستند و حتی با داشتن بیش از ۲۰ کیلو تریاک، با توصیه مقامات مختلف آزاد خواهند شد.

براساس آمار عفو بین‌الملل، چین، ایران، عربستان سعودی، ویتنام و عراق بیشترین تعداد اجرای حکم اعدام را در سال ۲۰۱۸ داشته‌اند. بنا بر این گزارش در مجموع ۲۵۳ مورد اعدام در ایران اجرا شده که بیش از یک سوم کل اعدام‌های ثبت شده در جهان است.

جمهوری اسلامی ادعا می‌کند که بسیاری از این اعدام شدگان قاچاقچیان مواد مخدر هستند اما همواره نسبت به رعایت حقوق متهمان و عدالت قضایی در رسیدگی به پرونده‌های مواد مخدر تردید وجود داشته است.

بهمن ماه گذشته وزارت خارجه ايالات متحده آمريکا ضمن ابراز نگرانی از افزايش «قابل توجه اعدام‌ها در ايران» اعلام کرد که بسياری از محکومين به اعدام در ايران «از محاکمه عادلانه برخوردار نيستند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG