لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۶

طالبان کشت مواد مخدر در افغانستان را ممنوع کرد


آرشیو
آرشیو

طالبان با صدرو فرمانی در روز یکشنبه اعلام کرد که کشت مواد مخدر در افغانستان ممنوع است.

دفتر هبت الله آخوند زاده، رهبر طالبان در بیانیه‌ای گفت که بر اساس «فرمان عالیقدر امیرالمومنین امارت اسلامی افغانستان» به اطلاع مردم افغانستان می‌رسد که از این پس کشت خشخاش در سراسر کشور ممنوع شده است.

در این فرمان آمده است اگر کسی آن را نقض کند، محصول فوراً از بین می‌رود و با متخلف مطابق قوانین شرعی رفتار خواهد شد.

در این دستور آمده است که تولید، استفاده یا حمل و نقل مواد مخدر دیگر نیز ممنوع شده است.

به گفته کارشناسان، طالبان در اواخر آخرین حکومت خود در دهه ۲۰۰۰ میلادی کشت خشخاش را ممنوع کرد، اما با مقاومت مردم مواجه شد و بعداً موضع خود را تغییر داد.

کشاورزان و اعضای طالبان به رویترز گفتند که تولید تریاک افغانستان، که سازمان ملل متحد در اوج تولید آن در سال ۲۰۱۷ ارزش آن را ۱.۴ میلیارد دلار تخمین زده بود، در ماه‌های اخیر افزایش یافته است.

منابع طالبان به رویترز گفتند که آنها انتظار مقاومت شدید برخی از عناصر درون این گروه در برابر ممنوعیت خشخاش را دارند. آنها می‌گویند در ماه‌های اخیر تعداد کشاورزانی که خشخاش کشت می کردند افزایش یافته است.

یک کشاورز در هلمند که خواست نامش فاش نشود، گفت که در هفته های اخیر شایعاتی وجود داشت که طالبان کشت خشخاش راممنوع می کند و بر همین اساس قیمت خشخاش بیش از دو برابر شده است.

بر اساس گزارشهای دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرائم سازمان ملل افغانستان بزرگترین تولید کننده تریاک در جهان به شمار می‌رود.

XS
SM
MD
LG