لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۹

کشف و ضبط سه محموله مواد مخدر که از ایران راهی هند و آذربایجان بود


مزرعه خشخاش در افغانستان - آرشیو
مزرعه خشخاش در افغانستان - آرشیو

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های هند از ضبط حدود سه تن هروئین به ارزش دو میلیارد و هفتصد میلیون خبر داده است. ارسال این محموله از مبدا افغانستان و از طریق بندر عباس در جنوب ایران انجام شده بود.

مقام‌های ایالت گجرات می‌گویند در این رابطه دو تبعه افغانستان را بازداشت کرده‌اند و تحقیقات همچنان ادامه دارد.

این محموله در اسناد گمرکی به عنوان «سنگ تالک» بارگیری شده بود. به نوشته رویترز کشف این محموله با هرج و مرج ناشی از تسلط طالبان بر افغانستان همزمان شده است. مقام‌های طالبان به جامعه جهانی اطمینان دادند که کشت تریاک در افغانستان متوقف می‌شود.

مقام‌های هندی ۲۸ شهریور نیز یک قایق ایرانی حامل سی تا پنجاه کیلوگرم هروئین را در آب‌های گجرات توقیف کردند که به گفته گارد ساحلی هندوستان تمام هفت خدمه آن ایرانی بوده‌اند. روز چهارشنبه نیز جمهوری آذربایجان از کشف حدود 530 کیلو هرویین در مرز با ایران خبر داد که در کامیونی به مقصد لیتونی با یک راننده ایرانی ضبط شده است.

بر اساس بیانیه گمرک آذربایجان، گروه های تبهکار از منطقه قره‌باغ به عنوان مسیر انتقال هروئین افغانستان و ایران به مقصد اروپا استفاده می‌کنند.

رسانه‌های داخلی آذربایجان نیز به نقل از گزارش سازمان سیا مقام‌های جمهوری اسلامی را متهم می‌کنند تا پیش از جنگ قره باغ از طریق گذرگاه های قفقاز در سازماندهی مواد مخدر دست داشتند.

چند روز پس از انتشار گزارش‌‌هایی مبنی بر بازداشت دو راننده کامیون ایرانی توسط اداره مرزبانی جمهوری آذربایجان، سخنگوی وزارت خارجه ایران خواهان آزادی این افراد شد و در پی این اقدام، لشکر ۳۱ عاشورا از نیروی زمینی سپاه پاسداران اعزام بی‌سابقهٔ نیروهای نظامی خود را به مرزهای شمال غرب ایران و حاشیه رودخانه ارس آغاز کرده است.

XS
SM
MD
LG