لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۲

پایگاه داده‌های باز ایران: ۸۶ درصد زنان در سال ۱۴۰۲ بدون حجاب اجباری بیرون رفته‌اند


پایگاه «داده‌های باز ایران»
پایگاه «داده‌های باز ایران»

پایگاه «داده‌های باز ایران» با انجام یک نظرسنجی درباره میزان حضور زنان بی‌حجاب در اماکن عمومی ایران در سال ۱۴۰۲، اعلام کرد که ۸۶ درصد زنان از ابتدای سال جاری، بدون حجاب اجباری از خانه خارج شده‌اند.

این پایگاه پژوهشی بر پایه نتایج بدست‌آمده از این نظرسنجی که روز چهارشنبه ۲۸ تیر منتشر کرد، افزود که حدود ۸۳ درصد از پاسخ‌دهندگان تاکید کرده‌اند که در آینده هم به حضور بدون حجاب خود ادامه خواهند داد.

بر پایه این پژوهش تازه، اغلب شرکت‌کنندگان در نظرسنجی، ساکن تهران هستند و بیش از نیمی از آنها را زنان متاهل تشکیل می‌دهند.

در پی اعتراضات سراسری به مرگ مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد در سال گذشته، بسیاری از زنان به نشانه اعتراض و در حرکتی مدنی، روسری از سر برداشتند. حضور زنان بدون حجاب اجباری در اماکن عمومی، به رغم تلاش‌های حکومت جمهوری اسلامی به روندی معمول تبدیل شده است.

نتایج بدست آمده از نظرسنجی پایگاه «داده‌های باز ایران» نشان می‌دهد که ۸۴ درصد از زنان مخالف حجاب اجباری برای رعایت احتیاط، «همیشه» یا بعضی اوقات» با خود روسری به همراه می‌برند.

بر پایه رده‌بندی سنی انجام‌شده از سوی این این پایگاه پژوهشی، زنان کمتر از ۲۰ سال بیش از سایر گروه‌های سنی بدون همراه‌داشتن روسری یا شال بیرون می‌روند.

در این میان، افراد دارای تحصیلات دانشگاهی بیش از زنان دارای تحصیلات پایین تر از مقطع کارشناسی گزینه «بعضی اوقات» را برای به همراه داشتن روسری انتخاب کرده‌اند.

بر پایه این پژوهش، بیش از ۶۰ درصد زنان مخالف حجاب اجباری همچنان درباره احتمال بروز مزاحمت ابراز نگرانی کرده‌اند.

این نگرانی در میان تحصیلکردگان مقاطع کارشناسی و بالاتر بیشتر است.

بخش دیگری از این نظرسنجی به واکنش جامعه در برابر حضور زنان بی‌حجاب پرداخته است. بیش از نیمی از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند شاهد واکنش خاصی نبوده‌اند و ۳۶ درصد هم از مورد تشویق خود از سوی دیگران خبر داده‌اند.

زنان دارای تحصیلات دانشگاهی کارشناسی و بالاتر، بیش از بقیه، با تائید و تشویق جامعه مواجه شده‌اند.

بر پایه نتایج این نظرسنجی، وضعیت تاهل و تجرد زنان بی‌حجاب بر واکنش جامعه به آنها موثر بوده است، به طوری که زنان متاهل بیش از سایرین مورد تذکر و مخالفت قرار می‌گیرند.

یکی از اقدامات حکومت جمهوری اسلامی برای مقابله با مخالفان حجاب اجباری، ارسال پیامک‌های تهدید‌آمیز به آنان است.

پژوهش پایگاه «داده‌های باز ایران» نشان می‌دهد که ۶۵ درصد زنان طرفدار پوشش اختیاری، هرگز پیامک اخطار دریافت نکرده‌اند.

زنان کمتر از ۲۰ سال گفته‌اند که از ابتدای سال ۱۴۰۲ تاکنون هیچ پیامک اخطاری دریافت نکرده‌اند.

به رغم تمام نگرانی های مخالفان حجاب اجباری از مزاحمت‌ها و مخالفت‌های احتمالی حکومت و جامعه، ۸۳ درصد از پاسخ‌دهندگان به پرسش‌نامه پایگاه «داده‌های باز ایران» تاکید کرده‌اند که در آینده هم بدون حجاب از خانه بیرون خواهند رفت.

بنا بر این نظرسنجی، افراد با تحصیلات دانشگاهی کارشناسی و پایین‌تر بیش از بقیه بر ادامه حضور بی‌حجاب‌شان در آینده تاکید کرده‌اند.

از حیث فراگیری این حرکت مدنی، ۸۱ درصد از پاسخ‌دهندگان به این نظرسنجی گفته‌اند از ابتدای سال ۱۴۰۲ تاکنون دست‌کم یکی از اعضای خانواده‌شان بدون حجاب اجباری بیرون رفته است.

پایگاه «داده‌های باز ایران» همچنین با مقایسه میان نتایج فراخوان کنونی با فراخوان مشابه در آبان سال گذشته، از افزایش تعداد زنان بی‌حجاب در معابر عمومی، از ۸۲ درصد در آن زمان، به ۸۶ درصد در سال ۱۴۰۲ خبر داده است.

بر پایه این گزارش، تعداد زنان بی‌حجابی هم که درباره بروز مشکلات احتمالی در جامعه ابراز نگرانی می‌کردند، از ۷۰ درصد در آبان سال گذشته به ۶۳ درصد در سال جاری کاهش یافته است.

همزمان، تایید و تشویق زنان بی‌حجاب از ۵۱ درصد در آبان گذشته به ۳۶ درصد در سال ۱۴۰۲ کاهش یافته است.

حکومت ایران که در ماه‌های گذشته در اعمال عمومی حجاب اجباری شکست خورده، به تازگی با توسل به شیوه پیشین، خودروهای گشت ارشاد را به خیابان‌ها بازگردانده است.
XS
SM
MD
LG