لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۶

کرونا در ایران |درخواست کارشناسان برای اعمال محدودیت‌ پیش از «وقوع بحران»؛ تأکید مقامات بر حضوری شدن مدارس


شمار مبتلایان روزانه کرونا در آمار رسمی ایران افزایش پیدا کرده و به بالای ۵ هزار نفر رسیده است. وزیر بهداشت ایران می‌گوید با تست‌های «اتفاقی» نیز شمار مبتلایان به امیکرون در کشور به بیش از ۲ هزار نفر رسیده است.

بهرام عین‌اللهی گفت از مراکز درمانی خواسته‌ شده آمادگی کامل برای مقابله با موج جدید بیماری را داشته باشند.

از طرفی، مسئول کمیته رسانه و اطلاع‌رسانی کووید-۱۹ دانشگاه علوم پزشکی مشهد از ادامه روند افزایشی بستری بیماران مبتلا به کرونا در مناطق تحت پوشش این دانشگاه و خراسان رضوی خبر داد. محمد پهلوان گفت ۳۱۱ بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه بستری هستند.

رئیس مرکز ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفته است خیز جدید کرونا از اسفند شروع می‌شود. علیرضا ناجی افزود که بر اساس اطلاعات علمی می‌توان به اعمال محدودیت فکر کرد. او گفت: «نباید صبر کنیم بحران به وقوع بپیوندد و بعد بخواهیم جلوی آن را بگیریم.»

پیشتر، رئیس مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت گفته بود: «مردم منتظر نباشند که با اعمال محدودیت رعایت کنند؛ بلکه خودشان حداکثر رعایت‌ها را به کار گیرند.»

در حالی که شمار مبتلایان به امیکرون در ایران رو به افزایش است و کارشناسان درخواست اعمال محدودیت‌های تازه را مطرح می‌کنند، مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران می‌گوید «تحت هیچ شرایطی» کلاسی به صورت غیرحضوری برگزار نخواهد شد.

علیرضا کریمیان در مورد الزامی بودن واکسن برای دانش‌آموزان گفت این موضوع به تصمیم وزارت بهداشت بستگی داد. او افزود: «تا زمانی که دانش‌آموزی علائم ظاهری بیماری نداشته باشد از حضورش در مدرسه جلوگیری نخواهد شد.»

مدیر کل آموزش و پرورش تهران همچنین گفت با حضور حداکثری دانش‌آموزان و ساعات طولانی‌تر حضور در مدرسه، از سرویس مدارس هم «نهایت استفاده» را خواهند کرد.

وزارت بهداشت ایران هنوز واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال را آغاز نکرده است. این در حالی است که شیوع امیکرون در بسیاری از نقاط دنیا منجر به افزایش موارد ابتلا و بستری کودکان شده است.

XS
SM
MD
LG