لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۵

کرونا در ایران | افزایش موارد روزانه ابتلا به بالای ۴ هزار نفر؛ غالب شدن امیکرون در تهران


شمار مبتلایان به کرونا در ایران افزایش یافته و به بالای ۴ هزار نفر در شبانه‌روز رسیده است.

وزارت بهداشت ایران‏ از ۲۸ دی تا ۲۹ دی ، ۴ هزار و ۶۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا را در کشور تأیید کرد.

همچنین بر اساس این آمار، در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۹ بیمار دیگر جان خود را در اثر ابتلا به کرونا از دست دادند و مجموع جان باختگان کووید-۱۹ در ایران به ۱۳۲ هزار و ۱۳۲ نفر رسید.

بسیاری از جمله تعدادی از مقامات کشور‌ معتقدند آمار واقعی مرگ و ابتلا در ایران چند برابر ارقام رسمی است.

در عین حال، شمار مبتلایان به نوع امیکرون ویروس کرونا در ایران نیز رو به افزایش است و این در حالی است که نمونه‌های اندکی از تست‌های انجام شده برای تشخیص امیکرون به آزمایشگاه‌ها فرستاده می‌شوند.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران از غالب شدن امیکرون در تهران خبر داد و گفت نزدیک به ۴۵ تا ۵۰ درصد موارد ابتلا در تهران از نوع امیکرون است.

نادر توکلی گفت: «از نظر صرفه اقتصادی نمی‌توانیم برای همه تست انجام دهیم و بر این اساس نمی‌توان آمار دقیقی داد.»

معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران همچنین از افزایش آمار ابتلا در کودکان زیر ۱۰ سال خبر داد.

از سوی دیگر، مدیرکل بهداشت و درمان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران از تحویل ۴۲۶ هزار دز واکسن «فخرا» به وزارت بهداشت خبر داده است.

رضا اله‌ورن همچنین گفت که این واکسن «ایمنی بخشی بسیار خوبی» در مقابل انواع ویروس کرونا ایجاد می‌کند در حالی که شواهد علمی این ادعا در دسترس نیست.

محمدرضا آشتیانی، وزیر دفاع، در مراسم آغاز فاز سوم کارآزمایی بالینی این واکسن گفته بود که تا پایان سال، ۲۰ میلیون دز واکسن تحویل وزارت بهداشت خواهند داد.

به رغم هشدارها نسبت به افزایش موارد امیکرون در کشور و رسیدن به پیک ششم طی چند هفته آینده، وزیر کشور ایران می‌گوید: «دلیلی برای تداوم تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها وجود ندارد.»

در همین حال، وزیر علوم از وزارت بهداشت خواست تا پروتکل‌های بهداشتی بازگشایی دانشگاه‌ها را اعلام کند. محمدعلی زلفی‌گل همچنین گفته است آمار واکسن دانشجویان را ندارند.

از طرفی، یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تأکید کرده است که «شرایط و بستر برای اینکه آموزش دانشجویان حضوری شود، وجود ندارد.»

حسن محمدیاری نماینده تالش در مجلس گفت: «باید به حداقل‌ها قانع باشیم و یک مدت دیگر تحمل کنیم.»

سخنگوی ستاد ملی کرونا و معاون وزیر بهداشت نیز تأکید کرده است که بازگشایی مدارس «به صورت صددرصد» انجام شود. کمال حیدری می‌گوید مسئولیت رعایت پروتکل‌ها ، با برنامه‌ریزی وزارت آموزش و پرورش به عهده معلم است.

از طرفی، وزیر آموزش و پرورش ایران گفته است «قرار بود پروتکل‌های جدید ابلاغ شود که نسبت به دوره‌ای که سختگیرانه بود تغییر کرده و فقط ماسک و تهویه را پذیرفته‌اند.»

وزارت بهداشت ایران هنوز برنامه‌ای برای واکسیناسیون دانش آموزان زیر ۱۲ سال ندارد، اما مقامات بهداشتی کشور گفته‌اند این گروه سنی، «الزامی به داشتن کارت واکسن و پی‌سی‌آر ندارند.»

XS
SM
MD
LG