لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۸

کرونا در ایران | افزایش شمار مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی؛ احتمال «پنج رقمی شدن» مبتلایان روزانه


کرونا در ایران (آرشیو)
کرونا در ایران (آرشیو)

خبرگزاری‌های ایران از دو برابر شدن میزان مراجعه‌های سرپایی به مراکز درمانی طی یک روز خبر می‌دهند. در همین حال، شمار قربانیان امیکرون در مناطق مختلف ایران بر اساس آمار رسمی به هفت نفر در پنج استان کشور رسیده است.

وزیر بهداشت ایران نیز از افزایش شمار مبتلایان به امیکرون به دو هزار نفر و چهار برابر شدن تعداد مراجعه کنندگان سرپایی در روزهای گذشته خبر داد. بهرام عین‌اللهی گفت «احتمالا» آمار واقعی «بیشتر است.»

مقامات بهداشتی ایران می‌گویند کیت‌های تشخیص امیکرون در کشور محدود است و تعداد اندکی از تست‌ها برای این تشخیص به آزمایشگاه‌های ویژه ارسال می‌شوند.

مسعود یونسیان، عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونای وزارت بهداشت ایران، گفته است که اگر آمار ابتلا «با همین سرعت» بالا برود تعداد بیماران جدید روزانه پنج رقمی خواهد شد

او همچنین از اقدام برای مهار ویروس انتقاد کرد و گفت :«ما در زمینه پیشگیری کوتاهی کردیم.»

علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی بیمارستان مسیح دانشوری، نیز می‌گوید تا دو هفته دیگر، امیکرون، «تمام ایران را در بر می‌گیرد.»

او گفت ممکن است پیک جدید در اسفند رخ دهد و حتی شمار مرگ و میر نیز بالا برود.

به گفته آقای ناجی، اگر به ویروس اجازه داده شود «آزادانه در جامعه بچرخد» امکان جهش آن بالا می‌رود.

با این حال، ستاد ملی مقابله با کرونا، محدودیت جدیدی اعمال نکرده است و حتی بر بازگشایی «حداکثری» مدارس تأکید می‌شود.

بر اساس آمار وزارت بهداشت ایران، تاکنون تنها ۱۳ میلیون نفر دز سوم واکسن را تزریق کرده‌اند که از دید بسیاری از متخصصان، برای رسیدن به ایمنی لازم در شرایط شیوع امیکرون کافی نیست.

XS
SM
MD
LG