لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۵

کرونا در ایران | افزایش موارد روزانه ابتلا به کرونا؛ «خیز امیکرون» از عید نوروز


آرشیو.
آرشیو.

در حالی که آمار رسمی وزارت بهداشت ایران نشان می‌دهد موارد روزانه ابتلا به کرونا در کشور افزایش یافته و به بالای ۳ هزار نفر رسیده است، دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش علمی کشوری مقابله با کووید-۱۹ می‌گوید ۴۰ درصد از موارد گردش‌ ویروس در کشور از نوع امیکرون است.

مسعود یونسیان روز دوشنبه گفت طی چهار هفته گذشته، تقریبا موارد امیکرون هفته‌ای ۱۰ درصد افزایش یافته است. او افزود «سیگنالی برای موج ششم دریافت کرده‌ایم» و در ادامه پیش‌بینی کرد که در هفته آینده، امیکرون تبدیل به نوع غالب ویروس در ایران شود.

از طرفی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز گفته است ایران از عید نوروز به بعد با «خیزی از امیکرون و افزایش موارد مرگ و میر» ناشی از آن مواجه خواهد شد.

علیرضا ناجی افزود مدارس و دانشگاه‌های کشور «شرایط ایمنی» بازگشایی را ندارند.

همزمان، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا می‌گوید تأکید رئیس‌جمهوری ایران بر برگزاری کلاس‌های درس به صورت حضوری است و با رعایت دستورالعمل‌های‌بهداشتی‌ و ارائه کارت واکسن برای افراد بالای ۱۲ سال پیش می‌رود.

وزارت بهداشت ایران هنوز برنامه‌ای برای واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال ندارد.

کمال حیدری گفته است که دانش آموزان زیر ۱۲ سال برای حضور در مدرسه الزامی به داشتن کارت واکسن و تست پی‌سی‌آر ندارند.

سرپرست مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت از رسیدن شمار مبتلایان به امیکرون به یک هزار و ۱۶۲ نفر خبر داد.

این در حالی است که تعداد نمونه‌هایی که برای تشخیص امیکرون به آزمایشگاه‌های ویژه فرستاده می‌شوند اندک است و آمار «دنیای ما در قالب آمار» نشان می‌دهد که میزان انجام تست کرونا روزانه در کشور نیز – به ازای هر هزار نفر- در روزهای اخیر کاهش پیدا کرده است.

از طرفی، دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش علمی کشوری مقابله با کووید-۱۹ در ایران نسبت به کاهش رعایت پروتکل‌ها هشدار داده و ضمن انتقاد از عدم تشدید محدودیت‌ها توسط دولت گفت: «وقتی دولت سخت‌گیری ندارد، مردم هم همراهی نمی‌کنند.»

وزارت بهداشت ایران اعلام کرده است بیشترین موارد نقض پروتکل‌های بهداشتی و عدم استفاده از ماسک در نانوایی‌ها مشاهده شده است.

بر اساس اطلاعات به دست آمده توسط این وزارتخانه، میانگین استفاده از ماسک در اماکن عمومی به ۵۸.۶۳ درصد و میانگین درصد رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی به ۵۷.۷۲ درصد رسیده است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نیز می‌گوید استفاده از ماسک در خوزستان «بسیار کم» است و در حاشیه شهرها تنها ۱۵ درصد مردم از ماسک استفاده می‌کنند. محمدحسین سرمست همچنین نسبت به وقوع «پیک همگانی» کرونا هشدار داده است و می‌گوید تعداد مبتلایان در هر هفته نسبت به هفته قبل از آن دو برابر می‌شود.

همزمان، دبیر شورای سلامت اهواز گفت امیکرون در اهواز غالب شده است و از آنجا که تنها از یک درصد موارد مثبت کرونا تست تشخیص امیکرون گرفته می‌شود یعنی یک مورد ابتلا به امیکرون را باید در صد ضرب کرد.

XS
SM
MD
LG