لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۶

افزایش موارد ابتلا به امیکرون در ایران؛ درخواست مقام بهداشتی برای تعویق بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها


یک مقام بهداشتی ایران از افزایش شمار آزمایش‌های مثبت امیکرون در کشور خبر داده است و می‌گوید در سه هفته اخیر، نرخ موارد ابتلا از ۸.۷ درصد به ۲۷.۷ درصد رسیده است.

اورنگ ایلامی، عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا، گفت که افزایش موارد ابتلا به کرونا در کشور «زنگ خطر» است.

در روزهای اخیر، کارشناسان بهداشتی ایران نسبت به افزایش موارد ابتلا به امیکرون هشدار داده‌اند.

دبیر کمیته علمی کشوری کووید-۱۹ در ایران نیز از رسیدن امیکرون به پیک خود طی چند هفته آینده خبر داده است. حمیدرضا جماعتی گفت که تقریباً ۲۷ درصد از کل تست‌های انجام شده در آزمایشگاه‌ها طی هفته گذشته مربوط به سویه امیکرون بوده است و این نشان می‌دهد که شیوع این سویه «می‌تواند در چند هفته دیگر به پیک خودش برسد.»

دبیر کمیته علمی کشوری کووید-۱۹ همچنین خواستار تعویق بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها شد و گفت به نظر نمی‌رسد «کار معقولی» باشد.

بر اساس آمار رسمی در ایران، نوزده روز پس از تأیید اولین مورد ابتلا به امیکرون در ایران در روز ۲۸ آذر، تعداد موارد ابتلا به ۴۶۷ مورد در ۲۲ استان رسید.

بر اساس داده‌های «دنیای ما در قالب آمار»، ایران به ازای هر میلیون نفر جمعیت، هزار و ۱۱۵ تست انجام می‌دهد.

دانمارک، که بالاترین رتبه را در انجام تست‌های روزانه در دنیا دارد، به ازای هر میلیون نفر جمعیت، ۷۲ هزار و ۵۰۶ تست انجام می‌دهد.

پیشتر، رئیس کمیته پیشگیری و بهداشت قرارگاه ستاد ملی مقابله با کرونا از احتمال منفی شدن آزمایش کرونای افراد مبتلا به امیکرون در ایران خبر داده بود. حمید سوری گفته بود در شرایط فعلی که سویه جدید ویروس کرونا در کشور شناسایی شده، «علائم سرماخوردگی را باید امیکرون فرض کنیم.»

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در گفتگو با خبرگزاری ایلنا از در اختیار داشتن کیت‌های تشخیصی «بسیار کم و محدود» خبر داده و گفته بود:«چه بسا بسیاری از بیماری هایی که امروز می‌بینیم که شبیه آنفلوانزا و سبک هستند، همان امیکرون باشند.»

سازمان بهداشت جهانی، در آخرین اطلاعیه‌ای که در رابطه با امیکرون منتشر کرده است گفته است که تست‌های رایج «پی سی آر» توانایی تشخیص ابتلا به امیکرون را دارند.

XS
SM
MD
LG