لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۸

ادعای ایران در مورد افزایش صادرات نفت؛ مردم «به‌جای ارز و سکه، نفت‌خام» بخرند


نیروگاه‌های نفت و گاز در ایران.
نیروگاه‌های نفت و گاز در ایران.

جواد اوجی، وزیر نفت جمهوری اسلامی، روز یکشنبه گفت صادرات نفت ایران به بالاترین سطح از زمان خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها در سال ۲۰۱۸ رسیده است.

پس از خروج ایالات متحده از توافق برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۸، صادرات و درآمدهای نفتی ایران به شدت کاهش یافت زیرا تعداد معدودی از کشورها از قبیل چین به خرید نفت ایران تمایل نشان دادند.

به گفته وزیر جواد اوجی، فروش نفت ایران در سال جاری شمسی ٨٣ میلیون بشکه نفت نسبت به سال قبل و ۱۹۰ میلیون بشکه نسبت به دو سال قبل افزایش یافته است. او همچنین از افزایش ۱۵ درصدی صادرات گاز نسبت به سال قبل خبر داد.

خرید نفت خام به جای ارز و سکه

همزمان با گفته‌های وزیر نفت جمهوری اسلامی در ارتباط با افزایش صادرات نفت، معاون او از مردم خواست به جای ارز و سکه، از طریق بورس انرژی نفت خام بخرند.

محسن خجسته‌مهر با اشاره به بازشدن نماد اوراق سپرده در بورس انرژی در روز جاری و آغاز معاملات در روز بعد گفت روزانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام سنگین و ۱۰۰ هزار بشکه میعانات گازی عرضه خواهد شد که مجموع ارزش آنها در سال شش میلیارد دلار است.

آمریکا و متحدانش طی سالیان گذشته در واکنش به ماجراجویی‌های هسته‌ای و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی و اخیرا نیز سرکوب معترضان و همکاری نظامی با روسیه، تحریم‌هایی گسترده علیه صنعت نفت و گاز ایران وضع کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG