لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۶

ایران از کشف نخستین ذخایر نفت شیل خبر داد


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

یک مقام شرکت ملی نفت ایران از کشف نخستین منابع نفت شیل ایران با ظرفیت دو میلیارد بشکه خبر داد.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که بهمن سلیمانی معاون مدیر امور اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، روز شنبه ۳۰ بهمن با اعلام این موضوع به خبرگزاری تسنیم گفت این منابع که از نوع نفت سبک است، در استان لرستان قرار دارد.

او با بیان اینکه انجام مطالعات کشف منابع نفت و گاز شیل در دستور کار شرکت ملی نفت قرار گرفته است، گفت که از سال ۹۳ مطالعاتی برای کشف منابع گازی شیل نیز در لرستان آغاز شده است.

او ابراز امیدواری کرد که شرکت نفت سال آینده بتواند مطالعات کشف ذخایر گازی شیل را نیز به پایان رسانده و برآورد خود را از میزان این ذخایر اعلام کند.

اعلام کشف این ذخایر در حالیست که مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت نیز پنج روز پیش گفته بود که از ابتدای سال ۹۲ تاکنون، ۹ میدان جدید گازی، ۴ میدان جدید نفتی و یک مخزن جدید گازی در ایران کشف شده است.

کشف ذخایر نفت شیل در حالی اعلام شده است که هزینه استخراج این نوع نفت بسیار بالا بوده و تنها در صورت بالا رفتن قیمت جهانی نفت مقرون به صرفه است.

ایران که پس از عربستان سعودی بیشترین ذخایر نفت جهان را در اختیار دارد، پس از توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها تفاهمنامه‌‌هایی را با شرکت‌های بین‌المللی برای کشف، توسعه و افزایش بازدهی میادین نفتی خود به امضا رساند.

تلاش برای افزایش تولید و صادرات نفت پس از لغو تحریم‌ها در کنار دیگر سیاست‌های اقتصادی دولت حسن روحانی موجب شد که رشد منفی اقتصاد ایران طی دو سال گذشته به رشد هفت درصدی برسد.

با این حال، کاهش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی دولت ایران را با مشکلاتی مواجه کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG