لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۳

مقامات دولت ایران: رشد اقتصادی هفت و چهار دهم درصدی محقق شده است


 علی طیب نیا وزیر اقتصاد ایران
علی طیب نیا وزیر اقتصاد ایران

مقامات اقتصادی دولت حسن روحانی رشد اقتصادی شش ماهه اول امسال را هفت و چهار دهم درصد اعلام کردند.

در پی اعلام دستیابی به رشد اقتصادی هفت و چهار دهم درصدی شش ماهه اول توسط حسن روحانی طی روزهای گذشته، علی طیب نیا، وزیر اقتصاد و دارایی نیز این رشد را تایید کرد و آن را فراتر از پیش بینی امسال دانست.

به گزارش ایسنا، وزیر اقتصاد ایران روز یکشنبه ۲۸ آذر گفت: «هم‌ اکنون نرخ رشد در بخش‌های مختلف افزایش یافته، همچنان که مثبت شدن نرخ رشد در بخش مسکن به خوبی در جامعه دیده می‌شود.»

به گفته او، رشد اقتصادی در شش ماهه اول سال ۹۵ در مقایسه با رشد اقتصادی شش ماهه اول سال ۹۴ به ۷.۴ رسیده است در حالیکه رشد اقتصادی پیش بینی شده امسال ۵ درصد بوده است.

از سوی دیگر، ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی نیز در یادداشتی در کانال تلگرام خود با اشاره به اینکه رشد اقتصادی به هفت و چهار دهم درصد رسیده است نوشت که در پایان دولت قبل رشد اقتصادی منفی شش و هشت دهم درصد و تورم حدود ۴۰ درصد بود.

او در توضیح اقدامات بانک مرکزی برای بازگشت رشد اقتصادی، علاوه بر تلاش برای مهار تورم به «مشارکت در بسته تحریک رشد اقتصادی، حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط و سیاست‌های اعتباری در حوزه تحریک بخش مسکن و هدایت منابع مالی به سمت ظرفیت‌های خالی» اشاره کرد.

این در حالیست که با وجود کاهش نرخ تورم و تمجید نهادهای بین المللی از این موفقیت دولت ایران، منتقدان داخلی از تداوم رکود و افزایش نرخ بیکاری به شدت انتقاد دارند. بخش عمده رشد اقتصادی ایران در دوسال گذشته به دلیل افزایش تولید و صادرات نفت خام و دیگر محصولات نفتی محقق شده است در حالیکه به گفته منتقدان، بیشتر واحدهای تولیدی غیرنفتی هنوز از رکود خارج نشده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG