لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۲

شل با وجود ابهام درباره ترامپ قراردادی مقدماتی را با ایران امضا می‌کند


مقاله‌ای از بنوآ فاکون و سارا کنت در وال استریت جورنال

گروه نفتی رویال داچ شل چهارشنبه از امضای یک یادداشت تفاهم با شرکت ملی نفت ایران برای بررسی پروژه های مشترک در آینده خبر داد. این غول صنعت انرژی با این اقدام نشان می دهد که تحت تاثیر وعده دونالد ترامپ، رییس جمهوری منتخب آمریکا، به تغییر یا لغو توافق هسته ای ایران قرار نخواهد گرفت.

توتال فرانسه ماه گذشته قراردادی به ارزش ۴.۸ میلیارد دلار برای توسعه میادین گاز وسیع ایران امضا کرد و در حال مذاکره بر سر یک توافق نفتی است.

اما قرارداد مقدماتی شل الزام آور نیست و تعهدی برای سرمایه گذاری به همراه ندارد.

وزارت نفت ایران می گوید شل در آستانه امضای قراردادی برای توسعه دو میدان عظیم نفتی آزادگان جنوبی و یادآوران است که برای آینده صنایع نفت ایران از اهمیت بالایی برخوردار است.

آزادگان بزرگترین میدان نفتی موجود در ایران است. تخمین زده می شود که این دو مخزن نفتی در مجموع حدود هشت میلیارد و دویست میلیون بشکه نفت را در خود جای داده باشند. این معادل پانزده درصد از ذخایر نفت خام آمریکا است.

شل پیشتر و قبل از توافق اخیر اوپک بر سر کاهش سقف تولید کشورهای عضو در بازگشت به بازار انرژی ایران رویکردی محتاطانه داشت. این شرکت نفتی سال ۲۰۱۰ ایران را در جریان تشدید تحریم های بین المللی ترک کرده بود.

شل و توتال هر چند شرکت هایی هلندی-بریتانیایی و فرانسوی هستند اما همکاری های فراوانی با آمریکا دارند و اقدامات اخیرشان نشان می دهد که معتقدند می توانند روابط خود با ایران را در دولت جدید آمریکا مدیریت کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG