لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۰

صادرات نفت ایران به مشتریان آسیایی دو برابر شد


گزارش خبرگزاری رویترز حکایت دارد که چهار مشتری آسیایی به نسبت ماه نوامبر سال گذشته، دوبرابر بیشتر از ایران نفت خریده اند.

رویترز روز چهارشنبه ۸ دی نوشت چین، هند، کره جنوبی و ژاپن روزانه یک میلیون و ۹۴۰ هزار بشکه در ماه نوامبر از ایران وارد کردند که این میزان در مقایسه با مدت مشابه در سال ۲۰۱۵، ۱۱۷ درصد رشد داشته است.

رویترز این گزارش را بر اساس آمارهای دولتی و اطلاعات کشتیرانی تهیه کرده است.

در گزارش رویترز آمده که اوج این واردات نفت از ایران در ماه اکتبر بود که با یک میلیون ۹۹۰ هزار بشکه در روز، عملا بیشترین واردات این کشورها از ایران در شش سال اخیر است.

ایران به تعهدات خود به اوپک برای رعایت سقف میزان تولید نفت متعهد است و از سی نوامبر مقرر شده که اعضای اوپک تولید خود را کاهش دهند اما ایران اجازه یافته بعد از برداشتن تحریم های هسته ای، مقدار اندکی تولیدنفت خود را افزایش دهد.

در گزارش رویترز آمده، ایران برای افزایش صادرات و بازگشت به میزان قبل از تحریم ها به مشتریان خود تخفیف داده است. به طور مثال، ژاپن در ماه نوامبر از ایران نفت را بشکه ای ۴۵ دلار و ۴۶ سنت خرید که این سومین نفت ارزان در بازار نفتی است. اما همین روش ایران موجب شد تا ژاپن میزان واردات نفتی از ایران را به ۴۱ درصد افزایش دهد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG