لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۶

داده‌ها: خرید نفت ایران توسط چین «از دوره قبل از تحریم‌ها» هم بیشتر شده است


کشتی نفت‌کش - آرشیو
کشتی نفت‌کش - آرشیو

داده‌های رهگیری نفتکش‌ها نشان می‌دهد خرید نفت چین از ایران در ماه‌های گذشته به حد بی‌سابقه‌ای رسیده است و از اوج این مقدار در سال ۲۰۱۷، یعنی زمانی که مشمول تحریم‌های ایالات متحده نبود، هم فراتر رفته است.

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه ۱۰ اسفند گزارش داد که وزارت خارجه چین از ارائه جزئیات در این خصوص خودداری کرده و گفته است پکن از واشنگتن می‌خواهد تحریم‌های یک‌جانبه را حذف کند، وزارت نفت ایران به درخواست رویترز برای اظهار نظر پاسخ نداده است، و یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرده است که واشنگتن از خرید نفت ایران توسط چین آگاه است و این موضوع را با پکن در میان گذاشته است.

افزایش خرید نفت توسط بزرگترین واردکننده نفت جهان در بحبوحه مذاکرات بین تهران و قدرت‌های جهانی برای احیای برجام صورت می‌گیرد. این مذاکرات در هفته‌های اخیر شدت گرفته است و رسیدن به توافق می‌تواند تحریم‌های ایالات متحده بر صادرات نفت ایران را لغو کند.

بازگشت نفت ایران به بازارهای بین‌المللی باعث کاهش عرضه جهانی و پایین آمدن قیمت‌های نفت خام می‌شود. بهای نفت خام در بازارهای جهانی پس از حمله روسیه به اوکراین به بشکه‌ای ۱۰۰ دلار رسیده است.

بر اساس برآورد سه رهگیر نفتکش‌ها، حجم نفت وارداتی چین از ایران در ژانویه سال جاری از ۷۰۰ هزار بشکه در روز فراتر رفته است. این در حالی است که در سال ۲۰۱۷، یعنی تا پیش از اعمال مجدد تحریم‌ها بر صادرات نفت ایران توسط دونالد ترامپ، گمرک چین رقم ۶۲۳ هزار بشکه‌ را ثبت کرده بود.

دولت جو بایدن،‌ رئیس جمهوری ایالات متحده، بارها گفته است که دیپلماسی را بهترین گزینه برای رسیدگی به برنامه هسته‌ای ایران می‌داند و خواستار از سرگیری گفت‌و‌گوها برای بازگشت طرف‌ها به رعایت متقابل مفاد توافق برجام شده است.

XS
SM
MD
LG