لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۰

ایران کاهش قیمت نفت را تاکتیکی برای تضعیف اقتصاد خود می‌داند


پایانه نفنی نکا
پایانه نفنی نکا

ایران تولید کنندگان نفت در خاورمیانه را به تبانی با غرب برای پائین آوردن قیمت‌ نفت، به عنوان تاکتیکی برای تضعیف اقتصاد کشور متهم کرده است.

رویترز روز سه شنبه گزارش داد در حالی که نفت یک چهارم ارزش خود را از ماه ژوئن از دست داده، دولت حسن روحانی در تلاش است برای تأمین درآمدهای پیش‌بینی شده در بودجه بر اساس بشکه‌ای ۱۰۰ دلار، منابع جانشینی پیدا کند.

محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت دوشنبه شب در جمع روحانیان محافظه‌کار در شهر قم گفت: «برخی از به اصطلاح کشورهای اسلامی در منطقه در کوشش برای زیر فشار گذاشتن جمهوری اسلامی به منافع آمریکا و دیگر قدرت‌های استکباری خدمت می‌کنند».

خبرگزاری نیمه رسمی مهر به نقل از نوبخت نوشت که غرب موجب شد «تولید نفت ما از ۴ میلیون بشکه به یک میلیون بشکه پائین بیاید، و کاهش قیمت نفت جدید ترین ترفند آنهاست».

کاهش قیمت‌ها به دلیل اضافه موجودی، کم شدن تقاضا و بی‌میلی عربستان سعودی و دیگر تولیدکنندگان عمده اوپک به پایین آوردن تولید عنوان شده است. روز سه‌شنبه قیمت نفت خام برنت از بشکه ای ۱۱۰ دلار – قیمت ماه ژوئن – به بشکه‌ای نزدیک ۸۶ دلار تنزل کرد.

رویترز می‌گوید در حالی که تندروها در ایران ریاض را مسئول سقوط قیمت‌ها دانسته‌اند، روحانی و دولت میانه‌رو او مراقب بوده‌اند عربستان، عضو اوپک و رقیب منطقه‌ای ایران، را با نگاه به مناسبات بهتر در آینده ناراحت نکنند.

حسن روحانی هفته پیش به بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت دستور داد برای متوقف ساختن روند کاهش قیمت نفت، راهی برای استفاده موثرتر از دیپلماسی پیدا کند.

تحیلگران می‌گویند تهران برای متوازن ساختن بودجه خود به قیمت بالاتر نفت نیاز دارد، اما در عین حال گفته است می‌تواند با قیمت‌های پائین‌تر سر کند و قصد ندارد از اوپک بخواهد برای متوقف ساختن کاهش قیمت‌ها جلسه فوق العاده‌ای تشکیل دهد.

XS
SM
MD
LG