لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۸

جایگاه ایران در اوپک به رده سوم ارتقا یافت


جایگاه ایران از نظر تولید نفت در سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، به رده سوم ارتقا یافت.

وزارت انرژی ایالات متحده آمریکا در آخرین گزارش خود با اعلام این خبر گفت «تولید (نفت) ایران در سال ۲۰۱۴ میلادی افزایش داشته، که این افزایش جایگاه، ایران را به رده سوم بزرگترین تولیدکنندگان نفت خام در میان کشورهای عضو اوپک در شش ماهه اول سال ۲۰۱۴ ارتقا داده است.»

این گزارش که روز سه شنبه ۳۱ تیرماه منتشر شد، بر اساس آخرین برآوردهای اداره اطلاعات انرژی آمریکا – بازوی آماری و اطلاعاتی وزارت انرژی ایالات متحده – تهیه شده است.

ایران برای مدتها جایگاه دوم اوپک را، پس از عربستان سعودی، در اختیار داشت؛ اما در سال‌های اخیر، درپی وضع تحریم‌های گسترده بین‌المللی به دلیل اختلاف بر سر ماهیت برنامه هسته‌ای آن کشور، میزان تولید و فروش نفت در این عضو مؤسس اوپک، به شدت کاهش یافت.

بر اساس آمار ارائه شده توسط اداره اطلاعات انرژی آمریکا، مجموع تولید نفت ایران در نیمه نخست سال ۲۰۱۴، در مقایسه با متوسط تولید سال ۲۰۱۳، بطور میانگین افزایشی حدود ۲۰۰ هزار بشکه در روز داشته است.

برآوردهای اولیه این اداره همچنین نشان می‌دهد که در صادارت نفت ایران نیز در سال جاری میلادی افزایش یافته است.

صادارت نفت خام ایران در سال ۲۰۱۲ میلادی (دیماه ۱۳۹۰ تا دیماه ۱۳۹۱) در مقایسه با سال قبل از آن، حدود ۱ میلیون بشکه در روز کاهش داشت که دلیل عمده آن، تحریم‌هایی بود که توسط ایالات متحده و اتحادیه اروپا در اواخر سال ۲۰۱۱ علیه ایران اعمال شد و چند ماه بعد در تابستان سال ۲۰۱۲ (۱۳۹۱) شدت یافت.

پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان ریاست جمهوری جدید ایران در سال گذشته، ایران و قدرت‌های جهانی گفتگوهای خود در باره برنامه هسته‌ای تهران را آغاز کردند و در آذر ماه سال ۹۲ به یک توافق موقت دست یافتند که بر مبنای آن، شش ماه مهلت داشتند تا به توافقی جامع و نهایی دست یابند. این مهلت با به نتیجه نرسیدن دو طرف، در روز ۲۷ تیرماه برای مدت چهار ماه دیگر تمدید شد.

بر اساس این توافق که به طرح یا برنامه اقدام مشترک موسوم است، بخشی از تحریم‌ها علیه ایران در ازای انجام اقداماتی مشخص توسط آن کشور، برداشته شد.

XS
SM
MD
LG