لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۴

افزایش قیمت نفت پیش از نشست اوپک


آرم سازمان کشورهای صادرکننده نفت (OPEC) در مقر آن در وین
آرم سازمان کشورهای صادرکننده نفت (OPEC) در مقر آن در وین
با افزايش قيمت نفت و رسيدن آن به بشکه ای نزدیک ۱۰۵ دلار، به نظر می رسد وزيران نفت عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) از اينکه کارشان در آستانه نشست روز چهارشنبه آسان تر شده و می توانند سطح توليد نفت خام را در حد فعلی نگاه دارند بايد احساس رضايت کنند.

نفت خام دریای شمال، که اصطلاحا به آن «برنت» می گويند، روز سه شنبه ۲۱ خرداد ماه (۱۱ ژوئن)، همچون شش ماه گذشته، بشکه ای ۱۱۰ دلار بفروش رفت، بالاتر از سطحی که اوپک تعيين کرده است. دليل اين امر از دست رفتن تقريبا کامل توليد يکی از اعضای اوپک، يعنی ليبی، است. بزرگترين توليد کننده عضو اوپک، يعنی عربستان سعودی، ترجيح می دهد قيمت ها را تا ۱۱۰ دلار افزايش دهد.

قرار است سازمان کشورهای صادرکننده نفت، که دوازده عضو آن بيش از يک سوم نفت جهان را توليد می کنند، در وین جلسه ای تشکيل داده و در مورد سياست ۶ ماهه آينده به توافق برسند.

وزیران نفت گفته اند که آنها به هدف توليد ۳۰ میلیون بشکه در روز دست نخواهند زد، و اين که در حال حاضر عرضه در سطح فعلی کافي است و بازار به خوبی تامین می شود.

خوزه دِ واسکنسلوس، وزير نفت آنگولا، در اين زمينه گفت، «قيمت خوب است. برنت ۱۱۰ دلار است که بد نيست.»

علی النعیمی، وزیر نفت عربستان سعودی، در هنگام تهيه اين گزارش هنوز وارد وين نشده بود، اما ماه گذشته نظر خود را بدون ابهام بيان کرد. او به خبرنگاران در سئول گفته بود، «هیچ دلیلی برای تغییر وجود دارد. مسلما هیچ دلیلی وجود ندارد. عرضه به اندازه کافی هست، تقاضا بالاست و بازار نسبتا پایدار است.»

در همین حال، بنا به گزارش آسوشيتدپرس، درک کلی اين است که عرضه نفت خام در ایالات متحده در حال سقوط است.

به گفته منابع صنعت نفت، ریاض توليد خود را در ماه مه تغيير نداد، و ۹ ميليون و ۷۰۵ هزار بشکه در روز استخراج کرد. اين آمار از عقيده النعيمی مبنی بر اين که بازار نياز به نفت بيشتری ندارد حمايت می کند.

به موازات وخيم تر شدن بحران ليبی و سقوط اين توليد کننده نفت از سه سال پيش به ورطه جنگ های داخلی، اوپک توانسته است کمبود توليد اين عضو به ميزان يک ميليون بشکه در روز را دور زده و بخوبی جبران کند.

عمر شکمک، وزیر نفت ليبی، در هنگام ورود به وین گفت، توليد به زیر ۲۰۰ هزار بشکه در روز افت کرده است. پيش از آغاز جنگ داخلی، ليبی يک ميليون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز توليد می کرد.
XS
SM
MD
LG