لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۵

رویترز: یک ابرنفتکش ایرانی حامل دو میلیون بشکه نفت خام آماده ترک آب‌های ونزوئلا است


یک نفتکش در پایانه حمل بار پالایشگاه خوزه در ونزوئلا (رویترز، آرشیو)
یک نفتکش در پایانه حمل بار پالایشگاه خوزه در ونزوئلا (رویترز، آرشیو)

یک ابرنفتکش با پرچم ایران به همراه دو میلیون بشکه نفت خام سنگین ونزوئلا که توسط شرکت نفت دولتی آن کشور ارائه شد، آماده ترک آب‌های آن کشور است.

خبرگزاری رویترز روز شنبه بر اساس اسنادی که مشاهده کرده و نیز اخباری که توسط شرکت‌های ردیابی شناورها منتشر شده است، با اعلام این خبر گزارش داد که انتقال این محموله بخشی از توافق شرکت‌های ملی نفت ونزوئلا و ایران است که بر اساس آن میعانات گازی ایران با نفت خام ونزوئلا مبادله می‌شود.

رویترز ماه گذشته در گزارشی گفته بود که هدف از این مبادله‌ها برطرف کردن کمبود شدید رقیق‌کننده‌ها است که باعث شده تولید و صادرات نفت ونزوئلا کاهش پیدا کند.

بنا بر این گزارش، ابرنفتکش «دینو ۱» که تحت مالکیت شرکت ملی نفتکش ایران است و توسط آن شرکت اداره می‌شود، شامگاه جمعه در بندر خوزه، که متعلق به شرکت ملی نفت ونزوئلا است، عملیات بارگیری را به پایان رساند.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده ماه گذشته با استناد به دستورات دولت آمریکا مبنی بر تعیین اقدامات تنبیهی، گفت که این تجارت دوجانبه نفت می‌تواند «به منزله نقض تحریم‌های آمریکا علیه هر دو کشور محسوب شود.»

این نفتکش ماه گذشته در حالی که فرستنده‌اش را خاموش کرده بود، همراه با ۲.۱ میلیون بشکه میعانات ایران وارد ونزوئلا شد.

انتظار می رود دومین محموله میعانات با اندازه‌ای مشابه در هفته‌های آینده به ونزوئلا تحویل داده شود. این بخشی از مبادله‌ای است که قرار است در مرحله اول به مدت شش ماه اجرا شود.

ایران به رغم تحریم‌های نفت و مواد سوختی از سوی آمریکا، تاکنون دو محموله سوخت برای حزب‌الله لبنان فرستاده و یک محموله میعانات گازی هم با ونزوئلا مبادله کرده است.

اوایل مهر ماه در پی انتشار خبر تخلیه میعانات گازی ایران در ونزوئلا، یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در پاسخی کتبی به بخش فارسی صدای آمریکا، گفته بود: «تحریم‌های فعلی ما در ارتباط با ایران و ونزوئلا همچنان به قوت خود باقی است. ما به تلاش شدیدمان برای مقابله با فرار از تحریم‌ها، ادامه خواهیم داد.»

همچنین یک سخنگوی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده نیز با تاکید بر این که «نمی‌تواند در مورد حقایق خاص این تراکنش (که ما آن را تأیید نکرده‌ایم) اظهارنظر کند» و «به طور کلی در مورد تحقیقات احتمالی یا در دست انجام» اظهار‌نظر نمی‌کند، گفت: «ما نسبت به گزارش تراکنش‌های ایران با ونزوئلا در رابطه با نفت و فرآورده‌های نفت نگران هستیم.»

XS
SM
MD
LG