لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۹

تانکر ترکرز: سومین محموله سوخت ایران برای حزب‌الله در راه لبنان است


نفتکش «فورچون» که سال گذشته به ونزوئلا رفته بود
نفتکش «فورچون» که سال گذشته به ونزوئلا رفته بود

شرکت ردیابی کشتی‌های باری «تانکر ترکرز» اعلام کرد سومین محموله سوخت ایران، یک کشتی حامل گازوئیل یا بنزین برای گروه شبه نظامی حزب‌الله، در راه انتقال به لبنان است.

این شرکت در توئیتی که روز جمعه نهم مهر منتشر کرد نوشت، حرکت این کشتی بار دیگر قابل مشاهده است. کشتی با نام «فورچون» از راه خلیج سوئز وارد دریای سرخ شده است.

تانکر ترکرز می‌گوید سه کشتی «فاکسون»، «فورست» و «فورچون» سال گذشته میلادی، ۲۰۲۰، به ونزوئلا هم رفته بودند.

ایران به رغم تحریم‌های نفت و مواد سوختی از سوی آمریکا، تاکنون دو محموله سوخت برای حزب‌الله لبنان فرستاده و یک محموله میعانات گازی هم با ونزوئلا مبادله کرده است.

پس از انتشار اخبار تخلیه میعانات گازی ایران در ونزوئلا، یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در پاسخ کتبی به بخش فارسی صدای آمریکا، گفته بود: «تحریم‌های فعلی ما در ارتباط با ایران و ونزوئلا همچنان به قوت خود باقی است. ما به تلاش شدیدمان برای مقابله با فرار از تحریم‌ها، ادامه خواهیم داد.»

همچنین یک سخنگوی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده نیز با تاکید بر این که «نمی‌تواند در مورد حقایق خاص این تراکنش (که ما آن را تأیید نکرده‌ایم) اظهارنظر کند» و «به طور کلی در مورد تحقیقات احتمالی یا در دست انجام» اظهار‌نظر نمی‌کند، گفت: «ما نسبت به گزارش تراکنش‌های ایران با ونزوئلا در رابطه با نفت و فرآورده‌های نفت نگران هستیم.»

بخش فارسی صدای آمریکا از وزارت خزانه‌داری و وزارت خارجه ایالات متحده در مورد حرکت سومین نفتکش ایران به لبنان درخواست واکنش کرده، ولی تا لحظه انتشار این خبر، واکنشی دریافت نکرده است.

نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان پس از ورود اولین محموله سوخت از ایران که با توافق حزب‌الله انجام شد، این اقدام را نقض حاکمیت کشورش خواند و گفت بدون مجوز دولت انجام شده و نگران مجازات شدن کشورش توسط آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG