لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۱

اختصاصی صدای آمریکا: واکنش‌های وزارتخانه‌های خارجه و خزانه‌داری ایالات متحده به خبر تخلیه میعانات گازی ایران در ونزوئلا


ترمینال بارگیری خوزه، در ونزوئلا - عکس از آرشیو
ترمینال بارگیری خوزه، در ونزوئلا - عکس از آرشیو

در پی انتشار گزارش خبرگزاری رویترز در رابطه با تخلیه محموله میعانات گازی ایران در ونزوئلا، وزارتخانه‌های خارجه و خزانه‌داری ایالات متحده به پرسش‌های بخش فارسی صدای آمریکا در این رابطه پاسخ دادند.

یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در پاسخ کتبی به کامبیز توانا، خبرنگار صدای آمریکا، گفت: «تحریم‌های فعلی ما در ارتباط با ایران و ونزوئلا همچنان به قوت خود باقی است. ما به تلاش شدیدمان برای مقابله با فرار از تحریم‌ها، ادامه خواهیم داد.»

همچنین یک سخنگوی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده نیز با تاکید بر این که «نمی‌تواند در مورد حقایق خاص این تراکنش (که ما آن را تأیید نکرده‌ایم) اظهارنظر کند» و «به طور کلی در مورد تحقیقات احتمالی یا در دست انجام» اظهار‌نظر نمی‌کند، گفت: «ما نسبت به گزارش تراکنش‌های ایران با ونزوئلا در رابطه با نفت و فرآورده‌های نفت نگران هستیم.»

در این پاسخ کتبی به پرسش کامبیز توانا از بخش فارسی صدای آمریکا، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده همچنین با اشاره به اقدام سال گذشته خود در تحریم پنج ناخدای ایرانی نفتکش‌هایی که با پرچم ایران بنزین و مشتقات نفتی را به ونزوئلا تحویل می‌دادند، این امر را نشان‌دهنده آمادگی آن وزارتخانه برای تحریم حامیان تلاش‌های جمهوری اسلامی در فرار از تحریم‌های ایالات متحده و «کسانی که رفتارهای بی‌ثبات‌کننده ایران در سراسر جهان را بیش از پیش میسر می‌کنند» دانست.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در پایان این پاسخ کتبی، با ارائه برخی اطلاعات بیشتر درباره اختیارات تحریمی خود در رابطه با ایران و ونزوئلا، تاکید کرده است که به اعمال این اختیارات‌ تحریمی ادامه خواهد داد.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه پنجم مهر در گزارشی اعلام کرد عملیات تخلیه بار محموله‌ای بالغ بر ۲.۱ میلیون بشکه میعانات گازی که از سوی شرکت ملی نفت ایران برای مبادله با شرکت نفت و گاز دولتی ونزوئلا ارسال شده، آغاز شده است.

این گزارش می‌گوید شرکت نفت دولتی ونزوئلا و شرکت ملی نفت ایران برای مبادله نفت سنگین ونزوئلا با میعانات گازی ایران به توافقی میان‌مدت رسیده‌‌اند. ایران و ونزوئلا در فهرست تحریم‌های نفتی ایالات متحده آمریکا قرار دارند.

به گزارش رویترز محموله میعانات گازی ایران با کشتی باری «دینو» و با پرچم ایران، هفته گذشته به آب‌های ونزوئلا رسید. از روز دوشنبه این کشتی در ترمینال خوزه که ترمینال اصلی شرکت دولتی نفت ونزوئلا است، شروع به تخلیه بار خود کرده است.

رویترز می‌گوید هم از شرکت ملی نفت ایران و هم از شرکت نفت دولتی ونزوئلا درخواست کرده در مورد این خبر واکنش نشان دهند، ولی تا لحظه تنظیم خبر هیچ واکنشی از سوی آن‌ها دریافت نکرده است.

یک منبع آگاه به رویترز گفت بر اساس این توافق، قرار است دومین محموله ۲.۱ میلیون بشکه میعانات گازی ایران در هفته‌های آینده به آب‌های ونزوئلا برسد. نفتکش «درنا» با پرچم ایران به سمت آب‌های ونزوئلا در حرکت است.

وزارت خارجه آمریکا هفته گذشته در واکنش به ارسال سوخت از سوی ایران برای حزب‌الله به بخش فارسی صدای آمریکا گفته بود، مردم لبنان به راه‌حلی طولانی مدت برای حل مشکل سوخت نیاز دارند و نه به یک نمایش تبلیغاتی دیگر از سوی حزب‌الله.

XS
SM
MD
LG