لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۹

نیاز ایران به سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیارد دلاری برای توسعه میدان‌های گازی و نفتی


عکس آرشیوی از بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران
عکس آرشیوی از بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران

وزیر نفت ایران قیمت ٧٠ تا ٨٠ دلاری برای هر بشکه نفت را "قابل قبول" توصیف کرد و از نیاز ایران به سرمایه‌گذاری ٥٠ میلیارد دلاری برای توسعه میدان‌های گازی و نفتی خبر داد.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، چهارشنبه شب با حضور در یک برنامه تلویزیونی عنوان کرد که بیشتر اعضای اوپک از جمله ایران قیمت ٧٠ تا ٨٠ دلاری را برای هر بشکه قابل قبول می‌دانند، اما این قیمت اکنون ۵۰ دلار است. بنابر این اعضای اوپک باید برای رسیدن به قیمت مطلوب میزان عرضه خود را کاهش بدهند.

به گفته آقای زنگنه، ظرفیت تولید میدان‌های غرب کارون در میانه سال ٩٠ به ٧٠ هزار بشکه در روز رسید، اما در حال حاضر ١١٠ هزار بشکه در روز است. ضمن این که برنامه‌ریزی شده تا ظرفیت تولید این میدان‌ها سال آینده به ۲۶۰ هزار بشکه در روز برسد.

وزیر نفت ایران رسیدن ظرفیت تولید میدان‌های غرب کارون به ٧٠٠ هزار بشکه در روز را "سریع‌ترین برنامه تولید صنعت نفت" نامید و گفت، برای رسیدن به این هدف بیش از ٢٠ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز است.

او همچنین عنوان کرد که تا دوسال آینده (پایان دولت یازدهم) ۲۵ فاز پارس جنوبی وارد مدار می شود و به این ترتیب ظرفیت تولید گاز ایران به هزار میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید. اما این موضوع نیز نیازمند تحقق سرمایه‌گذاری ٣٠ میلیارد دلاری است.

وزیر نفت ابراز امیدواری کرد که با لغو تحریم‌ها و جذب سرمایه‌گذاری‌ها، این اقدامات سرعت بگیرد.

به دنبال توافق جامع اتمی ۲۳ تیر ماه بین ایران و جامعه جهانی، که در ازای اعمال محدودیت بر روی برنامه هسته‌ای ایران، بخشی از تحریم‌های اعمال شده علیه تهران لغو خواهد شد، امیدها برای جذب سرمایه‌گذاری لازم در حوزه انرژی ایران که طی سال‌های اخیر با مشکلات فراوانی روبرو بوده، افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG