لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۲

زنگنه: تولید نفت خود را افزایش میدهیم، حتی اگر قیمت پایین بیاید


وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران می گوید پس از لغو تحریم های بین المللی، ایران تولید نفت خام را افزایش خواهد داد و سهم خود در صادرات را بازخواهد گرفت.

به گزارش رویترز، بیژن نامدار زنگنه روز سه شنبه در یک نشست خبری در تهران گفت: "ما باید نفت خود را بفروشیم، خواه قیمت ها پائین بیاید یا به بشکه ای ۱۰۰ دلار برسد. هر چند مایل هستیم گرانتر بفروشیم، اما بازار قیمت را تعیین می کند."

زنگنه گفت که پس از لغو تحریم ها، ایران "بیش از یک میلیون بشکه سهم خود در بازار را، که پیشتر از دست داد، پس خواهد گرفت"، تولید را به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز بالا خواهد برد، و زمانی کوتاه پس از آن ۵۰۰ هزار بشکه دیگر اضافه خواهد کرد.

زنگنه همچنین گفت که صادرات نفت ایران در نخستین چهار ماه سال جاری خورشیدی، در مقایسه با دوره مشابه در سال قبل، ۱۵ درصد افزایش یافت.

پیشتر در اوائل اوت، آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد که ایران پس از لغو تحریم ها تقریبا به سرعت خواهد توانست تولید را بالغ بر ۷۳۰ هزار بشکه در روز از سطح فعلی بالا ببرد.

گزارش آژانس حاکی است که هر افزایشی در تولید احتمالا از آنجه ایران تخمین می زند کمتر خواهد بود و تهران برای بالا بردن ظرفیت تولید، به سرمایه گذاری عظیم نیاز خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG