لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۳

پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی از افزایش تولید نفت ایران پس از لغو تحریم‌ها


با وجود این که چند روزنامه چاپ تهران، صبح روز چهارشنبه ۲۱ مرداد ماه از آزادسازی صادرات نفت ایران خبر دادند، اما دو مقام ارشد شرکت ملی نفت ایران تاکید کردند که صادرات نفت ایران تا زمان لغو تحریم‌ها تغییری نخواهد کرد.

به گفته محسن قمصری مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران، خبر افزایش تولید و صادرات نفت ایران ترجمه اشتباهی از متن خبر یک نشریه آمریکایی بوده است. در خبر منتشر شده توسط برخی رسانه‌های ایرانی ادعا شده بود که رشد ۵۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت در هفته‌های آینده صورت خواهد گرفت.

رکن‌الدین جوادی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز تاکید کرده است که افزایش تولید نفت ایران منوط به برداشته شدن تحریم‌ها است.

پیش از این بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران اعلام کرده بود که به محض لغو تحریم‌ها، نفت ایران وارد بازار خواهد شد و ایران منتظر اجازه از هیچ کشوری برای بازپس گیری سهم خود نیست. او همچنین خبر داده بود که ایران در حال حاضر نیز به دنبال بازاریابی برای فروش نفت است.

از سوی دیگر آژانس بین‌المللی انرژی در روز چهارشنبه، ۲۱ مرداد ماه پیش‌بینی کرد که ایران پس از لغو تحریم‌ها به سرعت می‌تواند تولید نفت خود را تا ۷۳۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد. این مقدار از پیش‌بینی وزیر نفت ایران که گفته بود تولید نفت کشور به محض رفع تحریم‌ها تا ۵۰۰ هزار بشکه در افزایش خواهد یافت، بیشتر است.

این نهاد تاثیرگذار حوزه انرژی در جهان، در عین حال عنوان کرده که افزایش قابل توجه تولید نفت ایران پیش از سال آینده بعید است، اما ایران ذخایر عظیمی نفت انبار شده در اختیار دارد که می‌تواند پیش از آن زمان هم وارد بازارهای جهانی شود. ضمن این که ایران برای افزایش ظرفیت تولید خود به سرمایه گذاری گسترده‌ای نیاز دارد.

موضوع رقابت ۱۲ کشور عضو اوپک برای حفظ سهمیه خود از بازار فروش نفت و وجود نفت مازاد در بازار یکی دیگر از محورهای گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی است. بنا بر این گزارش با افزایش تولید و کاهش محسوس قیمت نفت در حال حاضر، افزایش صادرات نفت ایران می‌تواند یک عامل مضاعف کاهش قیمت باشد و قیمت نفت را تا ۱۰ دلار کاهش دهد.

پیش از وضع تحریم‌ها در سال ٢٠١٢ میلادی، ایران روزانه ٢ میلیون و ٥٠٠ هزار بشکه نفت صادر می‌کرد که پس از آن به یک میلیون تا یک میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز محدود شد.

ایران در ماه گذشته میلادی ۲ میلیون و ۸۷۰ هزار بشکه در روز تولید نفت خام داشت و به پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی این مقدار تنها چند ماه بعد از رفع تحریم‌ها به سرعت می‌تواند به ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تا ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز برسد.

XS
SM
MD
LG