لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۸

ظرفیت تولید نفت ایران در میادین غرب خوزستان چهار برابر شد


رئیس جمهوری ایران در مراسم بهره برداری از طرح‌های توسعه میادین غرب خوزستان اعلام کرد که توان تولید نفت در این مناطق از ۲۵۰ هزار بشکه در روز فراتر رفته است.

حسن روحانی که روز یکشنبه ۲۳ آبان به مناسبت بهره برداری از طرح‌های بهره برداری در میادین نفتی یادآوران، آزادگان شمالی و یاران شمالی در غرب رودخانه کارون سخن می‌گفت، با اشاره به اینکه تولید نفت در این منطقه از ۶۵ هزار بشکه به بیش از ۲۵۰ هزار بشکه رسیده است گفت که برای افزایش دوباره تولید به سرمایه گذاری خارجی و انتقال تکنولوژی نیاز است.

او با بیان اینکه برای فازهای بعدی این میادین به ۱۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز است، اضافه کرد که علاوه بر سرمایه، ورود تکنولوژی جدید به این میادین نیز ضریب بازیافت استفاده از چاهها را افزایش می‌دهد.

آقای روحانی در ادامه به ظرفیت‌های ایجاد شده پس از برجام اشاره کرد و گفت که صنعت نفت حداکثر استفاده را از فضای به وجود آمده پس از برجام کرده است. به گفته او، کسی تصور نمی‌کرد که شرکت نفت بتواند در دوره‌ای کوتاه تولید نفت را تقریبا به قبل از تحریم بازگرداند اما شرکت نفت به خوبی از امکان بوجود آمده استفاده کرد.

به گفته او، مرحله بعد از افزایش تولید در فضای پس از برجام، ورود شرکت‌ها و قراردادهای بزرگ بود.

ایران پس از اجرای برجام و لغو تحریم‌ها در زمستان گذشته، موفق شد تولید نفت خود را به سرعت افزایش داده و به حدود سه میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز رساند. شرکت ملی نفت ایران همچنین با تایید نهایی الگوی جدید قراردادهای نفت و گاز خود، اولین توافق گازی پس از برجام را با کنسرسیومی متشکل از توتال فرانسه، شرکت ملی نفت چین و شرکت پتروپارس، برای طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی امضا کرده است.

صنایع نفت و گاز ایران پس از سالها تحریم به نوسازی و ارتقای تکنولوژی نیاز دارد و مقامات ایران اعلام کرده‌اند که برای توسعه و بهسازی این صنعت، ظرف شش سال به حدود۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG