لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۸

ایران صدها پروژه نفت و گاز را معرفی کرد؛ انتظار برای حضور شرکت‌های خارجی


شرکت ملی نفت ایران همزمان با برگزاری دومین کنگره راهبردی نفت و نیرو، از شرکت‌های خارجی و داخلی دعوت کرد برای حضور در مناقصه پروژه های نفت و گاز، فرم‌های مشخصات را پر کنند.

علی کاردر، مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران روز دوشنبه ۲۶ مهر اعلام کرد که فراخوان مناقصه‌ها در روزنامه‌های داخلی و خارج از کشور منتشر شده است و شرکت‌های خارجی متقاضی، ظرف یک ماه اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شرکت نفت قرار می دهند.به گفته او، پس از دریافت اطلاعات و تهیه فهرست شرکت های واجد شرایط، نخستین مناقصه برگزار خواهد شد.

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران در توضیح پروژه‌هایی که قرار است واگذار شوند گفت که ۸۸ طرح و ۵۱۵ پروژه در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار دارد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم در گزارشی نوشت که ایران ۲۹ میدان نفتی و ۲۱میدان گازی را برای برگزاری مناقصه واگذاری، معرفی کرده است.

آقای کاردر اعلام کرد که بدین ترتیب قراردادهای جدید نفتی وارد مرحله اجرایی می‌شود.

شرکت ملی نفت ایران به تازگی اولین قرارداد نفتی خود را بر اساس الگوی جدید قراردادهای نفتی، با یک شرکت داخلی زیر مجموعه ستاد اجرایی فرمان امام بست. این ستاد زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی اداره می‌شود.سه سال پيش رويترز مدعى شد آيت الله خامنه اى از طريق ستاد اجرايى فرمان امام خمينى، يك «امپراتورى» ٩٥ ميليارد دلارى را اداره مى كند.

الگوی جدید قراردادهای نفتی که به جای قراردادهای بیع متقابل و برای تشویق شرکت‌های نفتی بین المللی به حضور دراز مدت در ایران توسط دولت طراحی شد، طی یکسال گذشته با مخالفت های شدید منتقدان دولت مواجه شد.

با این حال الگوی قراردادهای جدید یک بار توسط هیاتی و متشکل از منتقدان و نمایندگان شرکت نفت بازنویسی شد و تابستان امسال نیز با اعتراض دوباره منتقدان دست خوش تغییر شد تا اینکه سرانجام ماه گذشته این الگوی جدید توسط رئیس مجلس به دولت ابلاغ شد.

ایران انجام مناقصه‌های نفت و گاز با حضور شرکت‌های خارجی را در حالی آغاز می ‌کند که تحریم های هسته ای حضور شرکت‌های بین‌المللی در ایران را غیرممکن کرده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG