لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۴

ایران برگزاری مناقصه‌های نفت و گاز را از سر می‌گیرد


در پی تایید الگوی جدید قراردادهای نفتی از سوی مجلس شورای اسلامی، ایران از روز دوشنبه ۲۶ مهر گام جدیدی برای حضور شرکت‌های خارجی در پروژه های نفت و گاز بر می دارد.

به گزارش خبرگزاری شانا، وابسته به وزارت نفت ایران، شرکت ملی نفت ایران با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که از روز دوشنبه دریافت درخواست‌ شرکت‌های خارجی و داخلی را برای حضور در مناقضه پروژه‌های مختلف نفت و گاز آغاز می‌کند.

در اطلاعیه این شرکت آمده است: «شرکت‎های اکتشاف و تولید نفت و گاز خارجی فرم ارزیابی را که در وبسایت شرکت ملی نفت ایران قرار گرفته، برای حضور در مناقصه‎های قراردادهای بالادستی صنعت نفت تکمیل کنند.»

شرکت ملی نفت ایران به تازگی اولین قرارداد نفتی خود را بر اساس الگوی جدید قراردادهای نفتی، با یک شرکت داخلی زیر مجموعه ستاد اجرایی فرمان امام بست. این ستاد زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی اداره می‌شود.سه سال پيش رويترز مدعى شد آيت الله خامنه اى از طريق ستاد اجرايى فرمان امام خمينى، يك «امپراتورى» ٩٥ ميليارد دلارى را اداره مى كند.

الگوی جدید قراردادهای نفتی که به جای قراردادهای بیع متقابل و برای تشویق شرکت‌های نفتی بین المللی به حضور دراز مدت در ایران توسط دولت طراحی شد، طی یکسال گذشته با مخالفت های شدید منتقدان دولت مواجه شد.

منتقدان، معتقد بودند که این قراردادها حقوق ایران را نادیده می گرفت، وزارت نفت در مقابل اعلام کرد که قراردادهای بیع متقابل سابق مسئولیت کمتری به عهده شرکت‌های طرف قرارداد می‌گذاشت و از این نظر به زیان ایران بود.

با این حال الگوی قراردادهای جدید یک بار توسط هیاتی و متشکل از منتقدان و نمایندگان شرکت نفت بازنویسی شد و تابستان امسال نیز با اعتراض دوباره منتقدان دست خوش تغییر شد تا اینکه سرانجام ماه گذشته این الگوی جدید توسط رئیس مجلس به دولت ابلاغ شد.

ایران انجام مناقصه‌های نفت و گاز با حضور شرکت‌های خارجی را در حالی آغاز می ‌کند که تحریم های هسته ای حضور شرکت‌های بین‌المللی در ایران را غیرممکن کرده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG