لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۹

شرکت‌های بزرگ نفتی بر سر ایران محتاطانه عمل می‌کنند


یک پالایشگاه شرکت توتال
یک پالایشگاه شرکت توتال

دستور کار بلندپروازانه ایران برای صنایع نفت و گاز آن کشور با ملاحظه کاری شرکت های بزرگ حوزه انرژی روبرو شده است.

به گزارش وال استریت جورنال، مقام های ایرانی در یک کنفرانس عمده انرژی گفتند تعهد یک میلیارد دلاری شرکت نفتی توتال فرانسه به سرمایه گذاری در یک پروژه گازی ایران گشاینده فصلی جدید در تجارت انرژی در ایران از زمان لغو تحریم های غرب است. مقام های ایران وعده ۱۰ قرارداد مشابه دیگر را برای سال آینده داده اند و می گویند در پی جذب ۹۲ میلیارد دلار سرمایه خارجی هستند تا صادرات نفت ایران را یک سوم بالا برده و صادرات گاز را تا سال ۲۰۲۱ تقریبا پانزده برابر کنند.

امیرحسین زمانی نیا، معاون وزارت نفت ایران، در «کنگره جهانی پترولیوم» به خبرنگاران گفت ایران در حال مذاکره با شرکت های خارجی بر سر ۲۵ قرارداد است.

اما، باب دادلی، مدیر اجرایی شرکت نفتی بریتیش پترولیوم، می گوید او فعلا به پروژه هایی ورای ایران فکر می کند و امسال پانزده میلیارد دلار در دیگر نقاط سرمایه گذاری کرده است.

مقام های ایرانی می گویند تصمیم بی پی پیامد فشارهای آمریکا علیه سرمایه گذاری در ایران است.

شرکت های نفتی آمریکایی مانند «اکسان موبیل» و «شوران» از تجارت با ایران منع شده اند. همکاری شرکت نفتی «رویال داچ شل» با ایران هم در هاله ای از ابهام قرار دارد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG