لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۱

بریتیش پترولیوم مدیر اجرایی آمریکایی خود را در هیات مربوط به فعالیت در ایران قرار نداد


باب دادلی مدیر اجرایی بریتیش پترولیوم
باب دادلی مدیر اجرایی بریتیش پترولیوم

بریتیش پترولیوم کمیته اجرایی جدیدی برای کشف فرصت های کاری در ایران تشکیل داده که باب دادلی مدیر اجرایی آمریکایی این کمپانی عظیم نفتی، برای پرهیز از نقض بالقوه تحریم های آمریکا در آن حضور ندارد.

سرپرستی کمیته جدید برعهده برایان گیلواری مسئول امور مالی بریتیش پترولیوم و شهروند بریتانیایی است. گیلوار مسئول هماهنگی عملیات عمده بریتیش پترولیوم در ایران و مذاکرات با مسئولان شرکت ملی نفت ایران خواهد بود.

این اقدام نشان دهنده آن است که شرکت چندملیتی بریتیش پترولیوم تا چه حدی آماده است که در ایران وارد فعالیت های تجاری جدید شود که به آهستگی از سایه تحریم های اقتصادی و انزوای تجاری خارج می شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر تردیدهای سرمایه گذاران خارجی در پاسخگویی به اصرار تهران برای ازسرگیری فعالیت های تجاری افزوده است. آقای ترامپ توافق اتمی با تهران را که در ازای محدود کردن برنامه هسته ای ایران، برخی از تحریم های اقتصادی علیه این کشور را لغو کرد، مورد انتقاد قرار داده است.

رویترز می گوید عدم شفافیت درباره مفاد توافق های جدید تولید نفت که تهران می گوید هنوز قطعی نشده، مشکلات پیش روی سیستم بانکی ناشی از تحریم های باقیمانده آمریکا و همچنین کسری بودجه شرکت ها به دلیل کاهش قیمت نفت، بیشتر شرکت های بین المللی را در حاشیه نگاه داشته است. از سویی برخی از تحریم های دیگر آمریکا در حوزه هایی از جمله تروریسم و حقوق بشر علیه ایران هنوز پابرجا است.

توتال اولین شرکت خارجی عمده ای است که پیشتر در ماه جاری میلادی برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی با ایران وارد قرارداد شد. شرکت نروژی دی.ان.او نیز پذیرفته تا درباره توسعه میدان نفتی چنگوله در غرب ایران مطالعه کند.

کمیته مدیران اجرایی جدید بریتیش پترولیوم همچنین شامل برنارد لونی شهروند ایرلند، دو سانیال از هند، و روپرت بوندی از بریتانیا است.

بریتیش پترولیوم ضمن اعلام اینکه ایران دارای ذخایر عظیم نفت و گاز است، گفته نمی خواهد تحریم ها را نقض کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG