لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۹

یک فعال اقتصادی: کیفیت آجیل و خشکبار ایران کاهش و قیمت‌ها افزایش یافته است


بازار آجیل و خشکبار در ایران - آرشیو
بازار آجیل و خشکبار در ایران - آرشیو

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار در ایران می‌گوید تولید این محصولات در سال جاری کاهش داشته و با وجود این که کیفیت تولید هم پایین آمده، اما قیمت آجیل افزایش یافته است.

بر اساس نرخ روز اعلام‌شده یک فروشگاه آنلاین، بهای هر کیلو پسته اکبری دستچین خام ۴۳۲ هزار و ۵۰۰ تومان، بادام درختی ایرانی خام ۴۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان، مغز گردوی اعلای ایرانی ۳۶۹ هزار و ۵۰۰ تومان، تخم کدو ۱۷۱ هزار و ۵۰۰ تومان و تخمه جابونی ۱۴۵ هزار و ۷۰۰ تومان است.

مصطفی احمدی، رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایلنا که روز شنبه ۶ آذر منتشر شد گفت تولیدکنندگان تخمه ژاپنی (جابانی) ترجیح می‌دهند محصولاتشان را به جای مشتری‌های داخلی به طور مستقیم به بازرگان‌های عراقی عرضه کنند.

به گفته او، پیش از این کشاورزان محصولات خود را به تهران می‌فرستادند و صادرات به عراق از این طریق انجام می‌شد، اما اکنون تاجرهای عراقی محصول را بدون واسطه از کشاورزان می‌خرند و بدین ترتیب «سود بیشتری عاید کشاورز می‌شود.»

احمدی همچنین گفت که باغ‌های بادام زمینی در آستانه اشرفیه با تغییر کاربری به ویلا تبدیل شده‌اند و برای جبران کمبود، این محصول از «چین» وارد کشور می‌شود.

این فعال اقتصادی با بیان این که کیفیت محصولات «گردو، فندق، انجیر و کشمش» در سال جاری کاهش یافته، توضیح داد که «۸۰ درصد» از کاشت تخمه در ایران به صورت دیم است و با وجود خشکسالی، هزینه تولید برای کشاورزان این محصولات «چندین برابر افزایش» یافت.

او به طور ویژه از تخمه کدو نام برد که تولید آن نسبت به سال گذشته «۵۰ درصد» کاهش یافته است.

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار در حالی که گفت «پسته و تخمه ژاپنی» به ایران وارد نمی‌شود، توقف صادرات در زمان اوج مصرف داخلی را به عنوان راهکاری برای «حمایت از مصرف‌کننده» پیشنهاد کرد.

خبرگزاری مهر ۲۶ مهر ماه گزارش داده بود که خطر نابودی، صنعت پسته در ایران را تهدید می‌کند و باغ‌های پسته در استان کرمان در سکوت و بی‌خبری در حال خشک شدن است.

بر اساس این گزارش، باغ‌های پسته کرمان در دو دهه اخیر با تنش مواجه شده‌اند و در حالی که سالانه ۹۰ درصد از پسته‌های ایران به بازارهای جهانی راه می‌یافت، امسال «به دلیل افت تولید» مشتری‌ها به سراغ رقیب‌هایی چون «آمریکا، ترکیه و یونان» رفته‌اند.

XS
SM
MD
LG