لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۳

افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی قیمت برخی اقلام خوراکی؛ گوجه فرنگی در تابستان ٢٣٠ درصد گران‌تر شد


مرکز آمار ایران از افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی قیمت برخی محصولات کشاورزی در تابستان سال ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن خبر داد و نوشت متوسط قيمت گوجه فرنگی در مدت زمان مشابه ٢٣٠.١ درصد افزایش داشته است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران، قيمت محصولات و هزينه خدمات کشاورزی در بخش‌های غلات، محصولات جاليزی،‌ سبزیجات، محصولات علوفه‌‌ای، ميوه‌های هسته‌دار، و فراورده‌های دامی سنتی در تابستان ۱۴۰۰ نسبت به فصل مشابه سال قبل از آن با افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی روبرو بوده است.

به نوشته مرکز آمار ایران در بخش محصولات جاليزی، در تابستان سال ۱۴۰۰ ، متوسط قيمت اقلامی همچون هندوانه و خربزه به ترتيب نسبت به فصل تابستان سال قبل ۱۲۴.۴ و ۱۳۵.۳ درصد افزایش داشته­ است. در بخش ميوه‌های هسته‌دار نیز متوسط قيمت زردآلو و هلو به ترتیب با افزایش ١٢٠.١ و ١١٧.٩ درصدی روبرو بوده­ است.

از سوی دیگر متوسط قیمت محصولاتی مانند گندم، جو، نخود در بخش غلات و حبوبات در فصل تابستان سال۱۴۰۰ نسبت به فصل مشابه سال قبل از آن به ترتیب ۱۰۵، ۱۶۱.۱ و ۱۱۹.۷ درصد افزايش داشته­ است.

در این میان متوسط قیمت‌ گوجه‌فرنگی در بخش سبزيجات و متوسط قيمت کاه در بخش محصولات علوفه‌ای با بالاترین افزایش نسبت به دیگر اقلام روبرو بوده‌اند. بر اساس گزارش منتشر شده متوسط قيمت این محصولات در سه ماه دوم سال جاری نسبت به فصل مشابه سال قبل به ترتیب با افزایش ۲۰۳.۱ و ۲۱۹.۳ درصدی مواجه شده است.

جدول افزایش قيمت فروش محصولات کشاورزی
جدول افزایش قيمت فروش محصولات کشاورزی

کمترین میزان افزایش قیمت در تابستان ١۴٠٠ نیز در بخش دامداری سنتی و مربوط به متوسط قيمت يک كيلوگرم گوسفند و بره با افزایش ۲۹ درصدی بوده است.

افزایش شدید قیمت مواد خوراکی در ایران در حالی است که به نظر می‌رسد دولت ابراهیم رئیسی همچنان چاره‌اندیشی برای بهبود وضعیت اقتصادی را در گرو مواردی چون گسترش تجارت با همسایگان، دور زدن اف‌ای‌تی‌اف، و بهبود روابط از دست رفته با کشورهایی چون عربستان می‌بیند.

XS
SM
MD
LG